Grants and Awards

TLAC Conference Grants

 

Click here to view the Fall 2017 Call for Proposals

 

Past Grant Winners

Winter 2017

Fall 2016

Winter 2016

Winter 2015

  • Bethany Bergh (Education)
  • Kia Richmond (English)
  • Michael Letts (Art and Design)
  • Stephan Larson (Art and Design)

Fall 2014

  • Melanie Reaves (Education)
  • Christie Edge (Education)
  • Abby Cameron-Standerford (Education)
  • Amy Barnsley (Mathematics/Computer Science)

Winter 2014

  • David Buhl (Mathematics)
  • Lori Nelson (Speech)
  • Julie Rochester (HPER)
  • Heidi Stevenson (English)

Fall 2013

Winter 2012

Fall 2011

  • Bethney Bergh (Education)
  • Donna Becker (Biology)

Winter 2011

  • Carol Bell (Mathematics & Computer Science)
  • Suzanne Standerford (Education)
  • Claudia Orr (Business)
  • Carol Strauss (Modern Languages)

Fall 2010

  • Sara Potter (CAPS)
  • Judy Puncochar (Education)

Winter 2010

  • Ruth Watry (Political Science)
  • Kia Richmond (English)

Fall 2009

  • Christine Flavin (Art & Design)
  • Faith Edwards (Nursing)

Winter 2009

  • Eileen Smit (nursing)
  • Adrianna Graci Green (Center for Native American Studies)

Fall 2008

  • Chris Kauffman (Economics)
    Ken Holder (Education)

Winter 2008

  • Suzanne Standerford (Education)
  • Michael Joy (Modern Languages and Literatures)
  • Gary Stark (Business)
  • the team of  Patricia Hogan, Mary Jane Tremethick, Chris Kirk and Mike Burgmeier (HPER and AIS) 

 


 

The award nomination form is usually due around October 30, every fall.

Read/Download the Award Description and  the Nomination Form from 2009-2010

 

Past EITA recipients

  • 2010-2011  Lisa Flood (Nursing) and David Wood (English)
  • 2009-2010  Katherine Hanson (English) and Suzanne Standerford (Education)
  • 2008-2009  Charles Ganzert (CAPS) and Joe Lubig (Education)
  • 2007-2008  Karin Stulz (Business) and Julie Rochester (Health, Physical Education, & Recreation)
  • 2006-2007  Gwendolyn Hetler (Math) and Mary Jane Tremethick (Health, Physical Education, & Recreation)
  • 2005-2006 Kathleen Heikkila (Education) and Laura Soldner (English)
  • 2004-2005 Ray Ventre (English) and Wally Niebauer (CAPS). See full story in CAMPUS.
  • 2003-2004 Patricia Hogan (HPER) and Thomas Hyslop (English) See full story in CAMPUS.
  • 2002-2003 Carol Hicks (TAS) and Mary Wallace (Nursing). See full story in CAMPUS.
  • 2001-2002 Yvonne Lee (TAS), Bob Myers (Math), Earl Kaurala (Education). See full story in CAMPUS.

A full list of all recipients also contains the Teaching Excellence Awards (1990-1994)