Celebration of Student Scholarship Awards

Thursday, April 8, 2016 marked the 21th Annual Celebration of Student Scholarship by NMU undergraduate and graduate students. Featured are the winning posters in undergraduate, graduate and group categories. First, second and third place ribbons were awarded in each category.

See the 2016 Celebration Program
See the 2015 Celebration Program and view photos of the poster winners  and other event photos from 2015. 
See the 2014 Celebration Program and view photos of the poster winners and other event photos from 2014. 
See the 2013 Celebration Program and view photos of the poster winners and other event photos from 2013.
See the 2012 Celebration Program and view photos of the poster winners and other event photos from 2012.

2016 Poster Award Winners

Undergraduate Posters

First Place - Tie
Manuel Arafat, Senior - Biology/Zoology major
Faculty Advisor: Dr. Kurt Galbreath
Title: Craniometric Variation in Canis lupus from Alaska to the Great Lakes. 



Rachel Marlatt, Senior - Biology major
Faculty Advisor: Dr. Patrick Brown
Title: Are Human Development and Corruption in a Country Correlated with the Effectiveness of Conservation Policies on Wild Cats? 


 

Second Place

Kelsey Huisman, Senior - Biology & Spanish double major
Faculty Advisor: Dr. Joshua Neely
Title: An Ecological Review of Lepanthes Sw. Orchids and Why it is Important

Third Place

Nathan Martineau, Freshman - Biology major
Faculty Advisor: Dr. Alec Lindsay
Title: Creating Scientific Value for a Collection of Eggs from Unidentified Species

Group Posters

First Place

Nicole Shoup, Senior - Biology major
Kaylagh Hollen, Graduate Student, Biology Department – MS in Biology
Faculty Advisor: Dr. Josh Sharp
Title: Rapid Identification of Staphylococcus by Immunomagnetic Capture and Laser Light Scattering

Second Place

Jaclyn Johnston, Senior - Biology/Ecology major
Rochelle Schuch, Sophmore - Biology major
Faculty Advisor: Dr. Alan Rebertus
Title: Hidden Symbiosis: Rotifer Population Dynamics in Plant Container Habitats

Third Place

Rebecca Dangremond, Graduate Student – Biology
Amanda Taisto, Graduate Student – Biology
Faculty Advisor: Dr. Erich Ottem
Title: Assessing the Role of Skeletal Muscle-Synthesized BDNF in the Maintenance of Gastrocnemius Fibers, Neuromuscular Juction Morphology, and Retrograde Transport Along Gastrocnemius-Associated Motorneuron Axons.  

Graduate Posters

First Place
Theresa Durley, Graduate – Doctor of Nursing Practice
Faculty Advisors: Dr. Kristi Robinia and Dr. Maggy Moore
Title: An Overview of Necrotizing Fasciitis

Second Place

Lacey Crabb, Graduate – Doctor of Nursing Practice
Faculty Advisors: Dr. Kristi Robinia and Dr. Maggy Moore
Title: Campylobacter: A Food Borne Illness Case Study

Third Place - Tie

Jake Aday, Graduate – Psychology
Faculty Advisor: Dr. Josh Carlson
Title: Neuroplasticity in an Extended Amygdala Network as the Mechanism Underlying Attention Bias Modification Training: A Voxel-Based Morphometry Pilot Study   

Amanda Wigand, Graduate – Biology
Faculty Advisor: Dr. Robert Belton
Title: Analysis of Tumor Specific Protein Expression in Glioblastoma Multiforme (GBMs) Tumors-Through Immunohistochemistry

Technology Innovation Award for Students

Paige Lamb and Molly Smith
Faculty Advisor: Dr. Kenneth C. Holder, Professor, School of Education, Leadership & Public Service
Project Title: First Tech Challenge Girls Robotics Team

Amy Peterson
Faculty Advisor: Keith C. Ellis, Associate Professor, School of Art & Design
Project Title: Augmented Reality Applications

celebration_of_student_works