June 19, 2012

Wildcats Honored by GLIAC for Academics

GLIAC
GLIAC

MARQUETTE, Mich. – Northern Michigan University had 26 spring student-athletes honored by the Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference for academics. Eight women’s outdoor track and field athletes were named to the GLIAC academic excellence team while 17 women’s track and field athletes and one golfer were named to the GLIAC academic team.

Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student. All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average of 3.0-3.49. Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative g.p.a. of 3.50-4.0.

Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative g.p.a. of 3.50-4.0.

Women’s Outdoor Track and Field
Catherine Angeli, Sr., Speech, Language & Hearing Science, Marquette, Mich.
Kylie Basarabski, So., Speech, Language & Hearing Science, Rockford, Mich.
Sarah Cousineau, Jr., Sports Science, Orland Hills, Ill.
Mandy Dye ,So., English/Secondary Education, Delton, Mich./Delton Kellogg
Brittany Loomis, Jr., Speech, Language & Hearing Science, Cass City, Mich.
Kristina Mattson, So., Mathematics/Secondary Education, Negaunee, Mich.
Rachael Williams ,Sr., Speech, Language & Hearing Science, Plainwell, Mich./Delton Kellogg
Rita Woitas ,Sr., English/Secondary Education, Minnesota Lake, Minn.

All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average of 3.0-3.49.

Women’s Outdoor Track and Field
Mariah Beaman, Jr., Fisheries and Wildlife Management, St. Paul Park, Minn./Sibley
Melissa Christensen, Sr., Physical Education/Coaching, Iron River, Mich./West Iron
Mary Dillow, So., Social Studies/Secondary Education, Winthrop Harbor, Illi./Zion-Benton
Kristina Donley, Jr., Radiography, Potterville, Mich.
Chelsea Farquhar, Jr., Nursing, Lansing, Mich./Grand Ledge
Bailey Franklin, Sr., Physical Education/Secondary Education, River Falls, Wis.
Brooke Granquist, Jr., Clinical Health Science, Power, Mich./North Central
Nora Kiilunen, Sr., Social Studies/Elementary Education, Brighton, Mich.
Katy LaFayette, So., Sports Science, Marquette, Mich.
Katrina Lamansky, Sr., Media Production and New Technology, Brighton, Mich.
Delaney Lovett, Jr., English/Writing, Plymouth, Minn./Wayzata
Shannon McNab, Jr., Mathematics/Secondary Education, Waterford, Mich.
Kelsey Noah, Jr., Art and Design, Honor, Mich./Benzie Central
Jamie Roberts, Jr., Nursing, Iron Mountain, Mich./Kingsford
Alicia Romano, Jr., Biology, Marquette, Mich.
Sydney Schultz, So., Pre-Physical Therapy, Appleton, Wis./North
Colby West, Jr., Management of Health and Fitness, Stevens Point, Wis.

Men’s Golf
 Adam Huss, Jr., Accounting/Corporate Finance, Marquette, Mich.

# # # NMU # # #



Prepared By
Calvin Larson
Sports Information
906-227-2105