February 12, 2007

Northern Challenge Results

Licensed to Northern Michigan University
Hy-Tek's Meet Manager 2/12/2007 10:51 AM
NMU Northern Challenge - 2/10/2007
SuperiorDome
Results
 
Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
 1 Boyer, Stephanie             Nmu                     7.44       7.43q 2 
  2 St Onge, Danielle            Nmu                     7.40       7.48q 2 
  3 Laakso, Kaylee               Nmu                     7.50       7.58q 1 
  4 Pieczynski, Amanda           Lake Superior St        7.37       7.73q 1 
  5 Boersema, Amanda             Unattached              8.25       7.86q 1 
  5 Anderson, Vanessa            Nmu                     7.97       7.86q 2 
  7 Boik, Callie                 Nmu                     7.96       7.88   1 
  8 Argall, Kaitlyn              Unattached              8.25       7.98   2 
  9 Wendling, Jessica            Nmu                     8.30       8.20   1 
 
Women 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
 1 St Onge, Danielle            Nmu                     7.48       7.53 
  2 Laakso, Kaylee               Nmu                     7.58       7.66 
  3 Boyer, Stephanie             Nmu                     7.43       7.83 
  4 Pieczynski, Amanda           Lake Superior St        7.73       7.85 
  5 Anderson, Vanessa            Nmu                     7.86       7.90 
  6 Boersema, Amanda             Unattached              7.86      8.05 
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals H#
============================================================================
 1 Boyer, Stephanie             Nmu                    26.18      26.34   1 
  2 Laakso, Kaylee               Nmu                    26.86      26.74   1 
  3 St Onge, Danielle            Nmu                    26.94      26.96   1 
  4 Boik, Callie                 Nmu                    27.47      28.04   1 
  5 Pieczynski, Amanda           Lake Superior St       27.70      28.16   2 
  6 Ferrari, Tiffany             Nmu                    30.50      30.85   2 
  7 Peterman, Shelly             Lake Superior St                  31.84   2 
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Boyer, Stephanie             Nmu                    59.58      59.44 
  2 Stam, Samantha               Michigan Tech Un                1:11.75 
 -- Schultz, Melissa             Nmu                  1:02.91         NT  
 -- Laakso, Kaylee               Nmu                  1:00.43         NT 
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Rediger, Brooke              Nmu                  5:12.89    5:10.89 
  2 Riedel, Stephanie            Lake Superior St     5:40.00    5:23.97 
  3 Harris, Michaela             Nmu                  5:34.60    5:27.14 
  4 Drelles, Megan               Michigan Tech Un     5:41.00    5:28.29 
  5 Quick, Ashley                Lake Superior St     5:31.14    5:29.80 
  6 Wiedmeyer, Jennifer          Nmu                  5:34.00    5:31.91 
  7 Wiza, Lauren                 Michigan Tech Un     5:52.00    5:53.22 
  8 Tetzloff, Becky              Milwaukee School     6:10.00    5:55.14 
  9 Schiel, Stephanie            Michigan Tech Un     5:50.00    5:56.74 
 -- Horst, Amy                   Milwaukee School     6:10.00         NT 
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Ostrenga, Stephanie          Nmu                  2:20.47    2:17.17 
  2 Mahy, Bibiane                Nmu                  2:29.00    2:21.51 
  3 VanEnkevort, Erin            Nmu                  2:23.33    2:21.52 
  4 Kalafut, Jessica             Nmu                  2:28.70    2:26.46 
  5 Hendershot, Maegan           Nmu                  2:25.37    2:27.23 
  6 DeBlock, Mandi               Lake Superior St     2:24.00    2:27.29 
  7 Harris, Michaela             Nmu                  2:28.10    2:27.51 
  8 Szubelak, Jade               Lake Superior St     2:30.35    2:30.01 
  9 Ingle, Marissa               Lake Superior St     2:28.00    2:32.03 
 10 Nowak, Libby                 Milwaukee School     2:30.00    2:35.40 
 11 Tielens, Kristina            Milwaukee School     2:35.00    2:43.13 
 12 Smith, Alyse                 Lake Superior St     2:42.00    2:47.53 
 13 Bowen, Emily                 Lake Superior St     2:54.00    2:52.47 
 14 Rooney, Kathleen             Lake Superior St     3:00.00    3:18.38 
 -- Rediger, Brooke              Nmu                  2:24.78         NT 
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Richards, Kyle               Nmu                 11:14.50   10:47.21 
  2 Pontius, Jessica             Michigan Tech Un    10:45.00   10:48.85 
  3 Drelles, Megan               Michigan Tech Un    11:12.00   10:51.01 
  4 Stein, Danielle              Nmu                 11:18.80   10:58.76 
  5 Coehoorn, Brittney           Nmu                 11:09.10   11:08.99 
  6 Leyder, Stacey               Lake Superior St    11:35.67   11:22.05 
  7 Cogger, Catie                Nmu                 11:21.50   11:22.93 
  8 Springer-Wilson, Allison     Michigan Tech Un               11:33.38 
  9 Wiza, Lauren                 Michigan Tech Un    11:49.00   11:34.26 
 10 Holkas, Meagan               Nmu                 12:10.50   11:56.51 
 11 Stam, Samantha               Michigan Tech Un               12:11.31 
 12 Schiel, Stephanie            Michigan Tech Un    13:00.00   12:18.60 
 13 Kettula, Tasha               Nmu                 12:54.71   12:45.58 
 14 deJonge, Danielle            Nmu                 12:52.80   12:52.46 
 
Women 55 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
 1 Bertucci, Natalie            Nmu                     8.99       8.86q 
  2 Luehmann, Leslie             Nmu                     9.04       9.17q 
  3 Hagner, Lindsay              Unattached              9.60      10.37q 
 
Women 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Northern Michigan University 'A'                 1:53.24    1:50.26 
  2 Unattached 'A'                                              1:58.45 
 -- Lake Superior State University 'A'                               NT 
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Northern Michigan University 'A'                 4:09.00    4:10.03 
  2 Lake Superior State University 'A'               4:20.00    4:31.25 
  3 Milwaukee School of Enginering 'A'               4:40.00    4:39.19 
 -- Lake Superior State University 'B'               4:30.00         NT 
 -- Northern Michigan University 'B'                 4:15.00         NT 
 
Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Carnel, Kristin              Nmu                  5-02.50    5-04.00 
  2 Bertucci, Natalie            Nmu                  5-02.25    5-00.00 
  3 McIntyre, Molly              Unattached           4-10.00    4-08.00 
  4 Warnke, Keri                 Milwaukee School                4-04.00 
 -- Gardner, Kimberly            Lake Superior St                     NH 
 
Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Diebold, Karin               Nmu                 10-00.00   10-00.00 
  2 Malin, Paris                 Nmu                  9-06.00    9-06.00 
  3 Kettula, Tasha               Nmu                  8-00.25    7-06.00 
 
Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 St Onge, Danielle            Nmu                 16-07.50   17-04.75 
  2 Luehmann, Leslie             Nmu                 16-01.75   16-03.00 
 
Women Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 St Onge, Danielle            Nmu                 34-01.50   34-09.00 
  2 Luehmann, Leslie             Nmu                 35-01.25   33-07.50 
  3 Carnel, Kristin              Nmu                 33-03.50   33-07.00 
  4 Wendling, Jessica            Nmu                 33-00.00   33-01.25 
 
Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Squiers, Krista              Nmu                 36-10.50   35-08.00 
  2 Boersema, Amanda             Unattached          29-00.00   32-03.00 
  3 Malin, Paris                 Nmu                 29-03.50   31-08.00 
  4 Miller, Amber                Unattached          29-00.00   29-03.00 
 
Women Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
 1 Squiers, Krista              Nmu                 43-05.50   46-09.00 
  2 Miller, Amber                Unattached          30-00.00   34-05.00 
 


Prepared By
David Faiella
Sports Information Director
906-227-1013