NMU BUSINESS COLLEGE ANNOUNCES SCHOLARSHIP WINNERS

MARQUETTE – The Walker L. Cisler College of Business at Northern Michigan University awarded scholarships to 40 students at its 30th annual Scholarships and Awards Breakfast, held April 21.

            Brian Gnauck, NMU business professor, received the Outstanding Teacher Award.

            The students and their respective awards are as follows:

            Michigan

            Alanson: Scott Kovtun, the Makela, Toutant, Hill and Nardi Scholarship; Amasa: Leanna Ketola, the Management Scholar Award; Escanaba: Eric Wakkuri, the Business Computer Information Systems Scholar Award; Grand Blanc: Stephen Koinis, the Arthur Andersen Scholarship; Greenland: Shaina Truscott, the Associate of Business Scholar Award; Gwinn: Sue Cobb, the David E. Lahti College of Business Scholarship; Carla Foster, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship; Hancock: Carl Heinonen, the Sam and Evelyn Cohodas Scholarship and the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship; Steve Kass, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship and the Lorna Weddle Scholarship; Iron Mountain: Sarah Badini, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship; Sara Blomquist, the Arthur Andersen Scholarship and the Peter White Student Scholarship; Justin Cowen, the National Business Education Association Award of Merit; Ironwood: Jennifer Sejbl, the Kenneth J. and Virginia A. Bureau Scholarship; Ishpeming: Sabina Austin, the Michigan Business Education Outstanding Student Teacher Award and the Business Education Scholar Award; Anthony Bertucci, the Finance Scholar Award; Kingsford: Heather Lidbeck, the Sam and Evelyn Cohodas Scholarship and the Peter White Student Scholarship; L’Anse: Jeffrey Olsen, the Russell and Ella Christian Scholarship, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship and the Albert L. Quaal Scholarship; Lansing: Marcus Doxey, the Accounting/Computer Information Systems Scholar Award; Marquette: Cristina Corey, the Andrew and Theresa Brunswick Marketing Scholarship and the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship; Sara Jane English, the Marketing Scholar Award; Anne-Marie Gibbs, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship and the Range Bank Scholarship; Kenneth Holman, the David E. Lahti College of Business Scholarship and the Albert L. Quaal Scholarship; Geoffrey Lasich, the Albert L. Quaal Scholarship; Steve Mattis, the David E. Lahti College of Business Scholarship; Ryan Meyskens, the Robert S. Myefski Memorial Scholarship and the Sherman Nebel Memorial Scholarship; Jessica Peterson, the Carol E. and Thomas V. Buchl Scholarship and the Albert L. Quaal Scholarship; Melissa Samuelson, the Accounting Scholar Award; Dawn Stonerock, the Wall Street Journal Student Achievement Award; Menominee: Kimberly Hallfrisch, the David E. Lahti College of Business Scholarship; Christopher Windberg, the Sam M. Cohodas College of Business Scholarship and the Anne and Robert Pecotte Scholarship; Justin Wroblewski, the David E. Lahti College of Business Scholarship; Wakefield: Jennifer Pikka, the Fred C. and Jane B. Sabin Scholarship and the Colby Trinka Scholarship; Wallace: Tanya Sickels, the John M. Longyear Scholarship;

 

Illinois

Buffalo Grove: Andy Cisneros, the Arthur Andersen Scholarship;

 

Indiana

Valparaiso: Jeff Domras, the Ski Area Business Management Scholar Award;

 

Minnesota

Cottage Grove: Heather Nelsen, the Columbia Hansen Scholarship and the Ludlow Scholarship;

 

Wisconsin

Chilton: Katie Hedrick, the Ludlow Scholarship; Elkhorn: Robert Klean, the Kenneth A. Larsen Accounting Scholarship; New London: Mathurin Martinson, the Hetrick & Associates Scholarship; Wausau: Amber Wozniak, the Marketing Scholar Award.



Prepared By
Becky Kratz
news_bureau