NMU ANNOUNCES STUDENT LEADER FELLOWS

MARQUETTE - Northern Michigan University's nationally-recognized Student Leader Fellowship Program has accepted 53 new student fellows for the fall semester.

The SLFP is a two-year commitment that includes the following components: a fall retreat to build fellowship and teamwork; a two-credit course in leadership theory and practice; a one-year mentoring relationship with a community leader; a series of Skill Builder workshops; and a community service internship that each student plans, organizes and implements based on his or her individual interests.

The program was honored by the John Templeton Foundation's College and Character Initiative for offering students meaningful opportunities to learn about and practice the virtues of personal and civic responsibility. NMU was listed in The Templeton Guide: Colleges that Encourage Character Development, a national resource for parents, students and educators.

Students selected for the SLFP are listed below (alphabetically by city within states) along with their parents' names, if provided, and their anticipated academic majors:

From Michigan

Alpena: Erin DeMarr, daughter of Rick and Darlene DeMaff, graphic communication; Ann

Arbor: Suzanne Scheys, daughter of James and Donna Scheys, undeclared; Bad Axe: Jacob

Davis, son of Larry and Susan Davis, undeclared; Battle Creek: Caroline Blair, psychology;

Benzonia: Erin Gray, daughter of Jack and Sharon Gray, early childhood education; Bloomfield Hills: Emily Caskey, daughter of Joel and Janet Caskey, environmental conservation; Calumet: Adria Danis, daughter of Larry and Ramona Davis, elementary education; Canton: Nicole Lang, daughter of Chuck and Nancy Lang, entrepreneurship; Chassell: Kristine Petersen, daughter of Rita Petersen, public relations; Detroit: Rae'kheal Alexander, son of Wendy Alexander and Charles Lewis, undeclared; Dollar Bay: Belinda Mattfolk, daughter of Butch and Tina Mattfolk, graphic communications; East Jordan: Amanda Daniel, daughter of Cindy Romero and Lawrence Daniel, international studies; Gaylord: Dawn Jaroniewski, daughter of Bud and Diane Jaroniewski, public relations; Gladstone: Eariene Iverson, biology/pre-med; Gladwin: Amanda Dinkel, daughter of Larry and Kathy Dinkel, art education and photography concentration; Harper Woods: Amanda Bustillo, daughter of Arlen and Margaret Bustillo, public relations; Howell: Alyssa Bosel, daughter of Jeff and Keri Bose], pre-law; Iron River: Pamela Ronback, daughter of Steve and Beth Richards, political science/pre-law; Ironwood: Einar Manki, son of David and Alice Manki, political science; Jackson: Tabitha Marchese, daughter of Mark and Emma Marchese, criminal justice and entrepreneurship; Metina Walenga, public relations;

Johannesburg: Katie Allen, daughter of Autumn and Michael Allen, hospitality management;

Kalamazoo: Glen Young, daughter of Jill and Norm Young, outdoor recreation leadership and management-, Kingsford: Jennifer Erkkila, daughter of Beverly Erkkila, business; Lake City: Megan DelBello, daughter of Floyd and Jan DelBello, marketing; Marquette: Steve Poindexter, son of Sandra Poindexter, secondary education/industrial technology; Mayville: Dustin Blackwell, son of Alan and Shawn Blackwell, education; McMillan: Pete Pelletier, son of Jerry and Sherry Pelletier, clinical laboratory sciences/pre-med; Midland: Colin Hardy, son of Tom and Laurie Hardy, elementary education; Munising: JoeyLynn Paquette, daughter of Lee and Joe Paquette, elementary education; Northport: Alexandra Wien, daughter of Janis Musolf and Walter Wien, elementary education; Oxford: Sara Barclay, daughter of Lee and Maggie Barclay/Michelle and John Rose, marketing/biology; Plainwell: Nathan Hart, son of Jane and Bill Hart, outdoor recreation leadership and management; Portland: Jill Frazee, daughter of Ron and Dolores Frazee, biology; Traverse City: Sara Antoine, daughter of Merry Koon and Les Antoine, psychology; Toni Bielas, son of Jeff and Marlene Bielas, special education; and Shelley Mahoney, daughter of Diane Arnold, pre-med; Troy: Katherine Deneau, daughter of Christine and Kenneth Deneau, elementary education; Warren: Katie Lodovisi, daughter of Sue and Glenn Lodovisi, elementary education/English;

From Illinois

Batavia: Nancy Starzyk, daughter of Steve and Shirley Starzyk, communication disorders;

Chicago: Nichelle Middleton, daughter of Alvin Middelton, environmental design; Des Plaines: Shannon Carmichael, daughter of Gary and Joan Carmichael, business management; Elmhurst: Kathryn Cole, daughter of Fran and Roser Cole, undeclared; Morton Grove: Rachel Melnick, daughter of Cindy and Gary Melnick, broadcasting; Northbrook: Chester Nichols, son of Chet and Nancy Nichols, computer science; Orland Park: Erika Cotterman, daughter of Roy and Gail Cotten-nan, marketing; Round Lake: Rosanne Krupski, daughter of Stephen and MaryAnne Krupski, pre-law; Wauconda: Julie Weiler, daughter of Diane and James Weiler, nursing;

From Pennsylvania:

Canonsburg: Marci Nader, daughter of Dena and Larry Nader, sociology;

From Wisconsin:

Appleton: Michael Arendt, son of Michael and Rogene Arendt, accounting/CIS; Monica Drusch, daughter of Joe Drusch and Nancy Lindo-Drusch, English/writing; and Tony Rodziewicz, son of George and Kathy Rodziewicz, business management;

From Overseas:

Bores, Sweden: Asa Wollbad, daughter of Hans and Sonja Wolibad, health and fitness management.



Prepared By
Unknown
news_bureau