Mentors

2016-17 Mentors

Heather Isaacson; Speech, Language, and Hearing Sciences
Brandon Canfield; Chemistry
Josh Sharp; Biology
Carl Wozniak; Education, Leadership, and Public Service
Katie Menard; Nursing
Kurt Galbreath; Biology
Frankie McCormick; Chemistry
Jill Leonard; Biology
Jon Barch; Student Leader Fellowship Program
Chris Kibit; Hospitality Management
Erich Petushek; Health and Human Performance
Josh Carlson; Psychology
Alec Lindsay; Biology
Chris Standerford; Seaborg Science Center
John Lawrence: Upper Michigan Brain Tumor Center
Mark Paulsen; Chemistry
Lee Roecker; Chemistry
Kate Teeter; Biology
Neil Cumberlidge; Biology
Adam Prus; Psychology
Norma Froelich; Earth, Environmental, and Geographical Sciences
Christi Edge: Education, Leadership, and Public Service

2015-16 Mentors

Jill Leonard; Biology
Alan Rebertus; Biology
Donna Becker; Biology
Cathy Bammert; Clinical Lab Sciences
Alec Lindsay; Biology
Ansley Valentine; Theatre
Lee Roecker; Chemistry
Michael Martin; Engineering Technology
Mark Paulsen; Chemistry
Brandon Canfield; Chemistry
William Tireman; Physics
Heather Pickett; McNair Scholars Program
Erich Ottem; Biology
John Lawrence; Upper Michigan Brain Tumor Center
Susy Ziegler; Earth, Environmental, and Geographical Sciences
Caroline Krzakowski; English

2014-15 Mentors

Maggy Moore; Health and Human Performance
Robert Belton; Biology
Kurt Galbreath; Biology
Neil Cumberlidge; Biology
Breanne Carlson; Health and Human Performance
Brandon Canfield; Chemistry
Frankie McCormick; Chemistry
Cathy Bammert; Clinical Lab Sciences
Sara Potter; Communication and Performance Studies
Robert Legg; Earth, Environmental, and Geographical Sciences
Norma Froelich; Earth, Environmental, and Geographical Sciences
Susy Ziegler; Earth, Environmental, and Geographical Sciences
Keith Ellis; Art & Design
Russ Magnaghi; History
Katie Menard; Nursing
Mark Jacobs; Physics
Adam Prus; Psychology
Josh Carlson; Psychology
Derek Anderson; Education, Leadership, and Public Service
Christi Edge; Education, Leadership, and Public Service

2013-14 Mentors

Jonathan Allan; Political Science
Cathy Bammert; Clinical Lab Sciences
Bethney Bergh; School of Education, Leadership, & Public Service
Jason Bishop; Health, Physical Education, & Recreation
Susanna Braman; Nursing
Joshua Carlson; Psychology
Joan Cowell; School of Education, Leadership, & Public Service
Robert Goodrich; History
John Lawrence; Biology
Gabe Logan; History
Joe Lubig; School of Education, Leadership, & Public Service
Katherine Menard: Nursing
Mark Paulsen; Chemistry
Adam Prus; Psychology
Judy Puncochar; School of Education, Leadership, & Public Service
Lesley Putman; Chemistry
Martin Reinhardt; Center for Native American Studies
Lee Roecker; Chemistry
Chris Standerford; Seaborg Center
Susy Ziegler; Earth, Environmental & Geographical Sciences


 

2012-13 Mentors

Cathy Bammert, Clinical Lab Sciences
Neil Cumberlidge, Biology
Kurt Galbreath, Biology
Julie Higbie, Nursing
Deb Homeier, Seaborg Center
John Lawrence, Biology
Jill Leonard, Biology
John 'Mac' MacDevitt, Psychology
Mark Paulsen, Chemistry
Judy Puncochar, School of Education, Leadership and Public Service
Alan Rebertus, Biology
Martin Reinhardt, Center for Native American Studies
Will Tireman, Physics
Suzanne Williams, Chemistry
Susy Ziegler, Geography

 

2011-12 Mentors

Donna Becker, Biology
Robert Belton, Biology
Pat Brown, Biology
Kristi Burdick, Nursing
Sheila Burns, Psychology
Jane Campbell, Nursing
Julie Higbie, Nursing
Jeff Horn, Math & Computer Science
Sandy Imdieke, Education
Mark Jacobs, Physics
Randy Jensen, HPER
Chris Kirk, HPER
Jill Leonard, Biology
Frankie McCormick, Chemistry
Adam Prus, Psychology
Judy Puncochar, Education
Craig Rademacher, HPER
Martin Reinhardt, Center for Native American Studies
Kate Teeter, Biology
Will Tireman, Physics
Suzanne Williams, Chemistry
Rob Winn, Biology
David Wood, English
Carl Wozniak, McNair Scholars Program/Freshman Fellows
Mounia Ziat, Psychology
Susy Ziegler, Geography

 

2010-11 Mentors

Carol Bell, Mathematics 
Jackie Bird, Biology
Pat Brown, Biology Sheila Burns, Psychology
Greg Coverdale, Education
Faith Edwards, Nursing
Lisa Flood, Nursing
Sheri Giordana, Nursing
Mark Jacobs, Physics
Dale Kapla, Criminal Justice
Mitchell Klett, Education
Charles Leith, Psychology
Jill Leonard, Biology
April Lindala, Native American Studies
Alec Lindsay, Biology
Carolyn Lowe, Education
Mowey Mowafy, Health, Physical Education, and Recreation
Mark Paulsen, Chemistry
Adam Prus, Psychology
Judy Puncochar, Education
John Rebers, Biology
Robert Regis, Geography
Alex Ruuska, Sociology
Carol Simpson, Sociology
Will Tireman, Physics
Mary Jane  Tremethick, Health, Physical Education, and Recreation
Phil Watts, Health, Physical Education, and Recreation
Suzanne Williams, Chemistry
Robert Winn, Biology
Carl Wozniak, McNair Scholars/Freshman Fellows

 

mentors