2013 Writing Awards

(Click on links to read winning entries)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barnard Award

 

Winner -
    Ashley Ede for "
The Stocking"
 

Finalists -
    2nd Place - Taylor Keiser
          for "The Duckling"

    3rd Place - Christopher Piche Boris
          for "Extra Cargo"

 

 

(Picture from left to right:  Christopher Piche, NMU Instructor Carol Smith, Taylor Keiser, Ashley Ede, and NMU Instructor Jenny Nicholas)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Houston Award

 

 

Winner - Katlin Connin for
"Hatchling"

Finalists -   2nd Place - Laken Falewitch
for "My Mother's Hands"

                  3rd Place - Angela Olgren
for "What Remains of Ice and Snow"

 

 

 


(Picture from left to right:  NMU Instructor Lynn Fay, NMU Instructor Melody McNeill, Laken Falewitch, NMU Instructor Carol Smith, and Katlin Connin)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Legler Memorial Poetry Prize
 

2013Legler.jpg

Winner - Matthew J. for  "Levon"

1st Runner-up - Jaci Millette for "The Odyssey"

2nd Runner-up - Josh Starbuck for "Lament for the Union on the March to the Sea"

 

(Picture from left to right:  Josh Starbuck and Professor Beverly Matherne)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VandeZande Fiction Prize

 

Winner - Max Wojciechowski for "The Road of the Tsimshian"
 

Honorable Mentions-  Reannon Dykehouse for "Ring Finger Sorrows"

                   Kaylie Armbruster for "The First Maiden"

                  

 

(Picture from left to right:  Professor Paul Lehmberg, Max Wojciechowski, Reannon Dykehouse, and Haylie Armbruster)

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cohodas Literary Prize

1st Prize, Tanya Pazdernik, "Local Agency and Individual Initiative in the Evolution of the Holocaust: The Case of Heinrich Himmler"

2nd Prize, Danielle Morrison, "Captive Companions"

3rd Prize, Christian Tauriainen, "The Ethics of Inequality"

 

(Pictured:  Tanya Pazdernik)