Schedule of Events 2014-2015

Friday August 8 Michigan Veteran's Agency 11:00-8:00 pm
Saturday   9 Michigan Veteran's Agency 9:00-3:00 pm
Tuesday   19 Lap-Top Distribution All day
Wednesday   20 Lap-Top Distribution All day
Thursday   21 Lap-Top Distribution All day
Friday   22 Lap-Top Distribution All day
Tuesday   27 NMU Volleyball Green vs Gold 7:00 pm
Thursday September 4 NMU Volleyball vs Minnesota-Duluth 7:00 pm
Saturday   6 NMU Football vs Northwood 7:00 pm
Saturday   20 Central U.P. Youth Football All Day
Sunday   21 Central U.P. Youth Football All Day
Tuesday   23 NMU Volleyball vs Michigan Tech 7:00 pm
Friday   26 NMU Volleyball vs Hillsdale 7:00 pm
      Maple City vs Lake Linden HSFB 7:00 pm
Saturday   27 NMU Volleyball vs Findlay 3:30 pm
      NMU Football vs Michigan Tech 7:00 pm
Friday October 10 NMU Volleyball vs Ohio Dominican 7:00 pm
Saturday   11 NMU Volleyball vs Tiffin 4:00 pm
      NMU Hockey Intrasquad 7:07 pm
Monday   13 NMU Volleyball vs Wis-Parkside 5:30 pm
Saturday   18 NMU Football vs Wayne State 1:00 pm
      Chinese Acrobats - Berry Events Center 8:00 pm
Friday   31 NMU Volleyball vs Wayne State 5:00 pm
      NMU Hockey vs Ala-Huntsville 7:07 pm
Saturday November 1 NMU Football vs Walsh 1:00 pm
      NMU Volleyball vs Saginaw Valley State 4:00 pm
      NMU Hockey vs Ala-Huntsville 7:07 pm
Friday   7 NMU Volleyball vs Lake Superior State 5:00 pm
      NMU Hockey vs Ferris State 7:07 pm
Saturday   8 NMU Volleyball vs Northwood 4:00 pm
      NMU Hockey vs Ferris State 7:07 pm
Saturday   15 NMU Football vs Findlay 1:00 pm
Wednesday   19 NMU Men's Bball vs Finlandia 7:30 pm
Friday   21 MSHSAA FB Playoffs TBD
Saturday   22 MSHSAA FB Playoffs TBD
Sunday   23 NMU Women's Bball vs Concordia 2:00 pm
Tuesday   25 NMU Men's Bball vs Minn-Duluth 7:30 pm
Friday December 5 TV-6 Arts and Crafts Show 5:00-9:00 pm
      NMU Hockey vs Bowling Green 7:07 pm
Saturday   6 TV-6 Arts and Crafts Show 10:00-6:00 pm
      NMU Hockey vs Bowling Green 7:07
Sunday   7 TV-6 Arts and Crafts Show 11:00-4:00 pm
Saturday   13 NMU Commencement 10:30 am
      NMU Basketball vs Findlay (2) 1:00, 3:00 pm
Monday   15 NMU Basketball vs Wayne State (2) 3:00, 5:00 pm
Friday January 2 NMU Hockey vs Minnesota-Mankato 7:07 pm
Saturday   3 NMU Hockey vs Minnesota-Mankato 7:07 pm
Thursday   8 NMU Basketball vs Ashland (2) 5:30, 7:30 pm
Friday   9 NMU Hockey vs Michigan Tech 7:07 pm
Saturday   10 NMU Basketball vs Lake Erie (2) 1:00, 3:00 pm
Thursday   15 NMU Basketball vs Grand Valley (2) 5:30, 7:30 pm
Saturday   17 NMU Basketball vs Ferris State (2) 1:00, 3:00 pm
Thursday   29 NMU Basketball vs Lake Superior (2) 5:30, 7:30 pm
Friday   30 NMU Hockey vs Alaska Anchorage 7:07 pm
Saturday   31 NMU Track Meet 10:00 am
      NMU Basketball vs Northwood (2) 11:00, 1:00 pm
      NMU Hockey vs Alaska Anchorage 7:07 pm
Saturday February 7 Pump up the Dome 10:00-6:00 pm
Thursday   12 NMU Basketball vs Saginaw Valley (2) 5:30, 7:30 pm
Friday   13 NMU Hockey vs Bemidji State 7:07 pm
Saturday   14 NMU Basketball vs Hillsdale (2) 11:00, 1:00 pm
      Kaleidoscope Children's Fair Noon
      NMU Hockey vs Bemidji State 7:07 pm
Thursday   26 NMU Basketball vs Michigan Tech (2) 5:30, 7:30 pm
Friday   27 Finlandia Softball Tournament  
      NMU Hockey vs Lake Superior State 7:07 pm
Saturday   28 Finlandia softball Tournament  
      NMU Hockey vs Lake Superior State 7:07
Saturday March 1 Finlandia Softball Tournament 7:30 am-5:00 pm
Saturday     AAU Basketball Tournament All Day
Sunday     AAU Basketball Tournament All Day
Friday   6 U.P. Bulder's Show 5:00-9:00 pm
Saturday   7 U.P. Bulder's Show 10:00-8:00 pm
      NMU Hockey vs Michigan Tech 7:07 pm
Sunday   8 U.P. Bulder's Show 11:00-5:00 pm
Friday     Car Show 2:00-8:00 pm
      NMU Hockey Playoff (Tentative) 7:07 pm
Saturday     Car Show 10:00-7:00 pm
      NMU Hockey Playoff (Tentative) 7:07 pm
Sunday     Car Show 11:00-4:00 pm
      NMU Hockey Playoff (Tentative) 7:07 pm
Friday     Boat, Sport & Rec Show 4:00-9:00 pm
Saturday     Boat, Sport & Rec Show 10:00-7:00 pm
Sunday     Boat, Sport & Rec Show 11:00-4:00 pm
Friday     Marquette Figure Skating Show 7:00 pm
Saturday     Marquette Figure Skating Show 2:00 pm
Saturday     Superiorland Youth Soccer Tournament All Day
Sunday     Superiorland Youth Soccer Tournament All Day
Saturday     NMU Football Spring Game 4:30 pm
Tuesday     Division 1 High School Track Meet 2:00 pm
Wednesday     Division 2 High School Track Meet 12:30 pm
Thursday     Division 3 High School Track Meet 12:30 pm
Friday     Superiorland Youth Soccer Tournament 5:00 pm
Saturday     Superiorland Youth Soccer Tournament All Day
Sunday     Superiorland Youth Soccer Tournament All Day
Saturday May   NMU Commencement 10:30 am
Friday     TV-6 Arts and Crafts Show 5:00-9:00 pm
Saturday     TV-6 Arts and Crafts Show 10:00-6:00 pm
Sunday     TV-6 Arts and Crafts Show 11:00-4:00 pm
Saturday June   U.P. High School All-Star Football Game 3:00 pm