MAB Awards

 

NMU students have won Michigan Association of Broadcasters Awards for the last 16 years for their work in television and radio production. Winners since 2001 are listed below.

2014

College Sports Television - Play-by-Play and Production: 

     First Place - Tyler Schwemin, Trent Bailey, Justin Berkel and Mikenzie Frost

College Sports Television - Play-by-Play Announcing and Production: 

     Second Place - Tyler Schwemin, Cody Boyer, Jill Willman and Jenna Kirby

Scholarship Winners: 

Daniel Zini won the MAB Foundation Scholarship

Patricia Larkin won the Upper Peninsula Radio Broadcast Alliance (UPRBA) Broadcasting Scholarship

2013

College Radio - Public Service Announcement
     Second Place - Phillip Nichols
 
College Television - Sports Play-by-Play
     First Place - Joel Vendittelli, Adam Holloway, Ryan Clark and Jordan Smeltzer

2012
Radio Daily Newscast/News Feature  
     First Place - Mollie Anderson
Television Sports Play-by-Play
     Honorable Mention - Joel Vendittelli, Brad Gicopoulos, William Olesak, Youngjong Lee

2011
Radio Station Activities Report
    Second Place - Louis Justman, Erin Astle
Television Talk Show
    Honorable Mention - Pete Francis, Brice Burge, Sean Kelly
Television Sports Play-by-Play
    Second Place - Jordan Pink, Joe Chenail, Louis Justman
   Honorable Mention - Louis Justman, Jerry Tudor, Pete Francis

2010
Television Public Service Announcement
    Honorable Mention - Jordan Graves
Television Sportscast/Sports Play-by-Play
   First Place - Pete Francis, Antoine Harris, Jordan Wyers

2009
Television Public Service Announcement
    Second Place - Dustin Alcock, Cory Cameron, Jerry Tudor

2008
Television Sports Play-by-Play
    Second Place - Tyler Czarnopis, Luis Gomez, Cody
    Smith and Dan VanderMeuse
Television Talk Show
    Second Place - Ian McLeod, James Opiekun, Dan VanderMeuse
Television Public Service Announcement
    Second Place - Elizabeth Gasperich
Daily Television Newscast/Sportscast
    Honorable Mention - Katherine Cox

2007
Radio Daily Sportscast/Newscast/News Feature
    First Place - Douglas Craft
Radio Public Service Announcement
    Honorable Mention - Anne-Marie Gibbs
Radio Health Public Service Announcement
    First Place - Justin Garrant, RJ Walters and Cody Smith
    Second Place - Shannon Altic and Adam Harkness
    Honorable Mention - Peter Nemanich and Kimberly Stobb
Radio Large Group Production
    First Place - BC 271 Audio Production Class
Television Daily Newscast/Sportscast
    Second Place - Jamie Thompson
Television Public Service Announcement
    Second Place - Gabriel Thorburn

2006
Radio Daily Newscast/News Feature
    Second Place - Kayla Rice and Gavin Telfer
    Honorable Mention - Adam Czarnecki, Airen Olszewski and Diana Shannon
Radio Talk Show
    Honorable Mention - Edmund Brown and Matt Wellens
Television Newscast
    First Place - Brandon Thomas
Television News Feature/Magazine Program
    Honorable Mention - Jerry Hume

2005
Radio Public Service Announcement
    Honorable Mention - Adam Czarnacki and John Wellman
Television Talk Show
    Honorable Mention - Anna Patrick and Rachel Melnick

2004
Radio Newscast
    First Place - Joshua Hagadorn
    Second Place - Jeffrey Everson
    Honorable Mention - Ben Williamson and Tara Baker
Television News Feature
    Second Place - Joshua Hagadorn

2003
Radio Public Service Announcement
    First Place - Wesley Oman
    Second Place - Alexia Rutherford and James Pelon
Television Public Affairs Program
    First Place - Randy Carlisle

2002
Radio Newscast
    First Place - Korey Phare
    Second Place - Julie Henner
    Honorable Mention - Randy Carlisle
Radio Large Group Production
    Honorable Mention - BC 271 Audio Production Class
Television Large Group Production
    First Place - Public Eye News

2001
Radio Public Service/Commercial Announcement
    First Place - Orian Couling and Jamie Cairns
    Second Place - Jamie Cairns
    Honorable Mention - April Spray and Laurie Burry