NMU and Regional Oral History Collection

Prepared by Patrice Davis and Crystal Laudeman

Provenance Statement:

Dr. Russ Magnaghi, Department of History, and the Audio-Visual Department at Northern Michigan University are the creators of this collection. Since the early 1980s, Dr. Magnaghi has conducted an oral history program on selected subjects documenting the history of the central Upper Peninsula of Michigan. In 1995, Dr. William Vandement, president of NMU, appointed Dr. Magnaghi University Historian in preparation for the University’s centennial celebration in 1999. In this capacity, Dr. Magnaghi conducted numerous oral history interviews with faculty and staff that had a significant impact on the historical development of NMU. NMU’s Audio-Visual Department completed the remainder of the recordings as part of their official responsibility to records official events on campus.

Scope and Content Note:

The Northern Michigan University and Area Audio Collection consists of 29 boxes, 23 of which contain the cassettes in cassette boxes, while the rest hold the transcripts in letter size boxes. The Northern Michigan University Audio Collection consists of faculty, staff, alumni, and student life interviews. The collection also contains historical interviews concerning the university and the former J.D. Pierce School. The collection includes lectures from the McGoff Lecture series with lectures from Gerald Ford and Alexander Ginzberg, among others. The collection also consists of debates, press conferences, presidential addresses, and special events, such as dedications, musical events, and commencements. Personal collections are also included from Lulu Ervast and Sam Cohodas. Student oral history projects include interviews pertaining to World War II and the September 11, 2001, terrorist attacks.

Area Oral Histories add to the collection’s depth and scope. These tapes consist of interviews pertaining to the Ishpeming Ski Hall of Fame, iron mining, local celebrations, and events. Some of the interviews also deal with ethnicities in the Upper Peninsula, including an interview with Carl Pallompaa, known for his Sunday morning Finnish related television program.

Two general categories divide the collection into material related to Northern Michigan University and material related to the Central Upper Peninsula. Within these two categories, the collection is arranged into 21 record series. The series are arranged chronologically while oral history interviews are arranged by subject as well as alphabetically. Transcripts for many of the interviews may also be found in the collection.  

Series Descriptions:

Series 1 NMU—McGoff Lecture Series 1978-1985

Arranged chronologically, guest lecturers brought to the University through the McGoff Lecture series.

Series 2 NMU—Guest Lectures and Debates 1954-1989

Arranged chronologically, guest lectures, debates, panel discussions and press conferences with guests.

Series 3 NMU—Press Conferences 1980-1991

Arranged chronologically, press conferences held on campus with university members and guests.

Series 4 NMU—General Conferences 1983-1999

Arranged chronologically, conferences held on campus.

Series 5 NMU—Presidential Addresses, 1982-1999

Arranged chronologically

Series 6 NMU—Commencements, 1976-1997

Arranged chronologically

Series 7 NMU—Events, 1975-1997

Arranged chronologically, NMU Anniversary celebrations, dedications, memorials ect.

Series 8 NMU—Music, 1969-1999

Arranged chronologically, music performed by university groups.

Series 9 NMU—Radio, 1977-2000

Arranged Chronologically, Radio interviews, “On Campus”, WNMU-FM

Series 10 NMU—Items Separated from the Personal Papers of Lulu Ervast and Sam Cohodas, 1980-1988

Arranged chronologically. Lulu Ervast interviews, Sam Cohodas—events.

Series 11 NMU—Student Projects and Interviews 1994-2002

Arranged alphabetically, student oral history interviews, topics; World War II, September 11, 2001 attacks.

Series 12 NMU—Class Lectures, dates unavailable

Arranged alphabetically, Dr. Barry’s chemistry lectures, Dr. Magnaghi’s lectures etc.

Series 13 NMU—Faculty Interviews, 1984-2001

Arranged alphabetically, interviews with faculty members, current and former.

Series 14 NMU—Presidential Interviews, 1994-2000

Arranged alphabetically, oral history interviews with past presidents of the University.

Series 15 NMU—Student Life/Alumni Interviews, 1984-1999

Arranged alphabetically, oral history interviews with former students of Northern Michigan University and the J.D. Pierce training school.

Series 16 Area—Events, 1970-1997

Arranged alphabetically, events in the Surrounding area, dedications, memorials histories ect.

Series 17 Area—Ethnics/Ishpeming Ski Hall of Fame/Ski Club, 1977-2002

Arranged by subject and alphabetically, interviews with members/former members of the Ishpeming Ski Club and inductees of the Ishpeming Ski Hall of fame. Also includes interviews dealing with the different ethnicities in the Upper Peninsula including; Finnish, Cornish, German and Native American.

Series 18 Area—Interviews by Topic 1980-2000

Arranged by subject as well as alphabetically. Oral history interviews with people dealing with memories of communities, the area and events.

Series 19 Area—Communities 1979-1997

Arranged by community and alphabetically. Oral history interviews about communities, including interviews with former orphans housed in the Holy Family Orphanage in Marquette.

Series 20 Area—Mining and Labor 1979-1994

Arranged by topic, and alphabetically; Underground Iron Mining, the Ropes Gold Mine, Fishing and Lumbering.

Series 21 Area—Miscellaneous

No specific arrangement.

3302-01 Area Audio (Cassette) Collection: Container List

3302-01 University Audio Cassette Collection: Container List

Series I. McGoff Lecture Series, 1978-1985

Box 1

Tape, Title and Dates

1 McGoff Distinguished Lecture Series – Edward Albee, Classroom visitation 2/15/82

2 Hon. Gerald Ford – Youth and Politics Nov. 15, 1978

3 Hon. Gerald Ford – Special Convocation Nov. 15, 1978

4 Hon. Gerald Ford – Foreign Policy Nov. 15, 1978

5 Hon. Gerald Ford – Faculty and Staff Lecture Nov. 15, 1978

6 Hon. Gerald Ford – Campus Luncheon Nov. 15, 1978

7 Hon. Gerald Ford – Dinner Nov. 15, 1978

8 Hon. Gerald Ford – Elections and Political Parties Nov. 16, 1978

9 Hon. Gerald Ford – Community Luncheon Nov. 16, 1978

10 Hon. Gerald Ford – News Conference Nov. 16, 1978

11 Hon. Gerald Ford – Domestic Issues Lecture Nov. 16, 1978

12 Hon. Gerald Ford – Government Reorganization and Reform Nov. 16, 1978

13 Hon. Gerald Ford at Hedgecock Fieldhouse Nov. 16, 1978

14 Alexander Ginzberg – Press Conference April 17, 1980

15 Alexander Ginzberg – 1 st Classroom Visitation April 17, 1980

16 Alexander Ginzberg – Public Lecture April 17, 1980

17 Alexander Ginzberg – Public Lecture April 17, 1980

18 Alexander Ginzberg – Dinner Program April 17, 1980

19 Alexander Ginzberg – 2 nd Classroom Visitation April 18, 1980

20 Alexander Ginzberg – 3 rd Classroom Visitation April 18, 1980

21 Alexander Ginzberg – West Hall Luncheon April 18, 1980

22 Alexander Ginzberg – Student Roundtable Discussion April 18, 1980

23 Alexander Ginzberg – Social Hour and Dinner April 18, 1980

24 Alexander Ginzberg – Hedgecock Fieldhouse April 18, 1980

25 Alexander Ginzberg – Media Meet April 18, 1980

26 Alexander Ginzberg – Radio Program n.d.

27 McGoff Lecture Series – General Haig – Press Conference April 9, 1984

28 McGoff Lecture Series – General Haig – Press Conference April 9, 1984

29 McGoff Lecture Series – General Haig – High School Lecture Hedgecock Fieldhouse April 9, 1984

30 McGoff Lecture Series – General Haig – Class Lecture April 9, 1984

31 McGoff Lecture Series – General Haig – Class Lecture April 10, 1984

32 Dr. John Hannah – Class Lecture Nov. 6, 1979

33 Dr. John Hannah – Class Lecture Nov. 6, 1979

34 Dr. John Hannah – Class Lecture Nov. 6, 1979

Box 2

Tape Title and Dates

1 Dr. John Hannah – Public Lecture Nov. 6, 1979

2 Dr. John Hannah – Class Lecture Nov. 7, 1979

3 Herman Kahn – Breakfast Nov. 20, 1980

4 Herman Kahn – Lunch Nov. 20, 1980

5 Herman Kahn – Forest Roberts Theater Nov. 20, 1980

6 Herman Kahn – Lecture to High School Students Nov. 20, 1980

7 Herman Kahn – Class Lecture Nov. 20, 1980

8 Herman Kahn – Dinner Program Nov. 20, 1980

9 Herman Kahn – Nov. 21, 1980

10 Richard Leakey – 1985 (1 of 2)

11 Richard Leakey – 1985 (2 of 2)

12 Howard K. Smith – Press Conference Sept. 22, 1982

13 Political Science Symposium – Debate on McGoff Funding Oct. 29, 1979

Series II. Guest Lectures and Debates, 1954- 1989

  1. Eleanor Roosevelt “Changes in the US over 50 Years” 10/5/56
  2. Dale Tahtinen 4/5/79
  3. Lawrence Ferlinghetti 4/5/79
  4. Eugene Ruggles 4/17/79
  5. SALT II Debate Part 1 10/23/79
  6. SALT II Debate Part 2 10/23/79
  7. Dr. Leo Buscaglia Speaks on Love 3/5/80
  8. Something Different: Donald Woods Lecture 2/18/80 (1 of 2)
  9. Something Different: Donald Woods Lecture 2/18/80 (2 of 2)
  10. R.T. Mulcrone – Criminal Justice Department 2/28/80
  11. Antonia Broico Lecture 3/24/80
  12. Dr. Mario Morelli “The Right to Professional Confidentiality” 3/27/80
  13. Dr. Mario Morelli “The Right to Privacy” 3/27/80
  14. Col. Sewall – United States Defense 4/10/80
  15. Col. Sewall – Press Conference 4/11/80
  16. Sidney Lens Speech November 1980
  17. Vincent Price 2/24/81
  18. Richard Thomas – Visiting Artist 4/7/81
  19. Human Rights Panel Discussion 4/14/81
  20. Human Rights 4/14/81
  21. Human Rights 4/14/81 (1 of 2)

Box 3

Tape Title and Dates

  1. Human Rights 4/14/81 (2 of 2)
  2. Martin Poblete 12/6/81
  3. Students for Human Rights Public Lecture 3/3/82
  4. George Stewart and Dr. Russell Smith 3/27/82
  5. Sava Malachowski – Amnesty International 4/20/82
  6. Mock U.N. Conference 4/30/82 (1 of 2)
  7. Mock U.N. Conference 4/30/82 (2 of 2)
  8. Historical Society of Michigan – Dr. Peters Lecture 9/24/82
  9. Senator Raul Manglapus – Amnesty International 12/10/82
  10. Betty Williams ca. 1982
  11. Mr. VanGordon Sauter, Vice President of CBS News October 1983
  12. Abbie Hoffman Lecture 10/25/83 (1 of 2)
  13. Abbie Hoffman Lecture 10/25/83 (2 of 2)
  14. Abbie Hoffman Press Conference 10/25/83
  15. Political Cartooning and Satire 11/7/83
  16. Amnesty International Lecture 12/8/83
  17. Dr. Mark T. Hehnen – Lecture 4/13/84
  18. Lt. Gov. Martha Griffiths September 1984
  19. U.P. Reading Association “Legicator” Panel 10/4/84
  20. Student Writers Union 11/29/84
  21. John Stockwell – “Secret Wars of the CIA” 11/14/85 (1 of 2)
  22. John Stockwell – “Secret Wars of the CIA” 11/14/85 (2 of 2)
  23. Student Issue Forum 2/26/86
  24. Phyllis Schafly/ Sara Weddington Debate 3/31/86 (1 of 2)
  25. Phyllis Schafly/ Sara Weddington Debate 3/31/86 (2 of 2)
  26. Dr. Hank Feingold – “Sales: A Road to Success” 4/2/86
  27. Dr. Helen Caldicott – Press Conference “Stop the Nuclear Madness” 4/17/86
  28. Dr. Helen Caldicott – Lecture “Stop the Nuclear Madness” 4/17/86
  29. Michio Kaky and Arnold Kramish – “Star Wars” 12/8/86
  30. “An Evening with Dick Gregory” 2/16/87 (1 of 2)
  31. “An Evening with Dick Gregory” 2/16/87 (2 of 2)
  32. Robert Bly 10/22/87 (1 of 2)
  33. Robert Bly 10/22/87 (2 of 2)
  34. Jeremy and Sis Levin 10/27/87

Box 4

Tape Title and Dates

  1. Dr. Lillian Heldrith “Women and Science Fiction” 11/10/87
  2. Cesar Chaves “The Wrath of Grapes” 12/8/87
  3. Abbie Hoffman/ G. Gordon Liddy Debate 1/28/88 (1 of 2)
  4. Abbie Hoffman/ G. Gordon Liddy Debate 1/28/88 (2 of 2)
  5. Abbie Hoffman/ G. Gordon Liddy Press Conference 1/28/88
  6. “Hatful of Dreams” – Ramona A. Bass – Storyteller 2/23/88
  7. “Hatful of Dreams” – Ramona A. Bass – Storyteller 2/23/88
  8. Pakistani Federated Student Forum 3/21/89 (1 of 2)
  9. Pakistani Federated Student Forum 3/21/89 (2 of 2)
  10. Joe Sorretio – Guest Speaker and Former Judge n.d.

Series III. Press Conferences 1980-1991

  1. Governor’s Conference 3/29/80
  2. J.X. Jamrich 3/29/82
  3. Governor Blanchard 1/8/83
  4. President Elect Appleberry 4/5/83
  5. Governor Blanchard 7/7/83
  6. Harvey Wasserman – Nuclear Activist 11/1/83
  7. Dr. Robert Glenn Resigns 2/20/84
  8. Lt. Gen. George Miller – Economic Club Meeting 4/15/85
  9. Joseph Forbes – Labor Press Conference 5/10/85
  10. Glenn Seaborg – 8/2/85
  11. The Future of NMU 1/24/86
  12. Commission on the Future of NMU Noon Program 1/24/86
  13. Commission on the Future of NMU Dinner 1/24/86
  14. Commission on the Future of NMU Plenary Session 1/25/86 (1 of 2)
  15. Commission on the Future of NMU Plenary Session 1/25/86 (2 of 2)
  16. Commission on the Future of NMU Lunch 1/25/86
  17. Commission on the Future of NMU – Detroit 6/13/86
  18. Commission on the Future of NMU Plenary Session 10/31/86
  19. Commission on the Future of NMU Final Press Conference 10/31/86
  20. Glenn T. Seaborg Teleconference 6/24/86
  21. Sports Training Complex Design 4/13/87
  22. President Appleberry, Neldberg, and Link 6/23/88
  23. Glenn T. Seaborg 4/20/89
  24. Northern Economic Initiatives – U.P. Task Force Meeting 6/6/89

Box 5

Tape, Title and Dates

  1. President’s Cabinet – President Vandament 9/10/91

Series IV. General conferences, 1983- 1993

  1. Fiber Fuels Conference 10/5/83 (1 of 3)
  2. Fiber Fuels Conference – Luncheon 10/5/83 (2 of 3)
  3. Fiber Fuels Conference 10/5/83 (3 of 3)
  4. U.P. Labor Management Council Inc. (1 of 4) 5/22/85
  5. U.P. Labor Management Council Inc. (2 of 4) 5/22/85
  6. U.P. Labor Management Council Inc. (3 of 4) 5/22/85
  7. U.P. Labor Management Council Inc. (4 of 4) 5/22/85
  8. Former NMU President Appleberry – Marquette Economic Club 2/18/91
  9. Board of Control Meeting – Vandament Interim President 6/19/91
  10. Vandament – Marquette Economic Club 11/18/91
  11. Richard Devo, Pres. Amway – Marquette Economic Club 12/16/91
  12. Board of Control Special Session – Selection of President 4/30/92
  13. Vandament Town Meeting 11/19/92
  14. U.P.C. Town Meeting 4/3/93 (1 of 2)
  15. U.P.C. Town Meeting 4/3/93 (2 of 2)
  16. University Priorities Committee Special Session 4/5/93 (1 of 2)
  17. University Priorities Committee Special Session 4/5/93 (2 of 2)

Series V. Presidential Addresses, 1982-1999

  1. Jamrich’s Address to Faculty and Staff 8/25/82
  2. Appleberry – General Session for Faculty and Staff 8/22/84
  3. Appleberry – Faculty Orientation 8/22/85
  4. Speech to Combined Service Clubs 1/23/86
  5. Appleberry – State of NMU Address 3/11/86
  6. Appleberry – News Clips of Commission on Future of NMU 10/31/86
  7. Appleberry – University Convocation 3/19/87
  8. President’s Employee Welcoming Address 8/27/87
  9. Appleberry – Keynote Address 8/25/88
  10. Appleberry – Presidential Address/ New Faculty 8/24/89
  11. Presidential Address/ New Faculty 8/21/89
  12. General Session for Faculty and Staff
  13. American Heart Association Spots with Judi Bailey 10/1/99

Series VI. Commencements, 1976-1997

  1. Winter Commencement 12/18/1976
  2. Fall 1977 Commencement, F. Lee Bailey Speaker 12/17/77
  3. Spring Commencement 1978 Ioannis Georgakis Speaker 5/6/1978

Box 6

Tape, Title and Dates

  1. Summer Commencement 1978
  2. Winter Commencement 1978 Dr. Allan W. Ostar Speaker
  3. Spring Commencement 1979 Dr. Leslie Pegelly Speaker 4/28/1979
  4. Summer Commencement 1979 Beatrice Medicine Speaker
  5. Midyear Commencement 1979 Mr. Coy G. Eklund Speaker 12/15/1979
  6. Spring Commencement 1980 William Ford Speaker 4/26/1979
  7. Summer Commencement 1980 Dr. Harden Speaker
  8. Midyear Commencement 1980 Dr. Harlan Cleveland Speaker 12/20/1980
  9. Spring Commencement 1981 Faust Speaker
  10. Summer Commencement 1981 Loret Ruppe Speaker 8/8/1981
  11. Midyear Commencement 1981 Dr. Russell G. Mawby Speaker 12/19/1981
  12. Spring Commencement 1982 Dr. Paul W. McCracken Speaker 5/1/1982
  13. Summer Commencement 1982 William Simon Speaker 8/7/1982
  14. Midyear Commencement 1982 G. Mennen Williams 12/18/1982
  15. Spring Commencement 1983 Gen. Peter M. Dawkins Speaker 4/30/1983
  16. Commencement 1983 Dr. Jas. Appleberry
  17. Midyear Commencement 1983 Gary Owen Speaker 12/19/1983
  18. Spring Commencement 1984 Terrell H. Bell – Secretary of Education Speaker 4/28/1984
  19. Summer Commencement Mr. Edwin B. Johnson – CCI President Speaker
  20. Midyear Commencement D.J. Jacobetti Speaker 12/15/1984 (1 of 2)
  21. Midyear Commencement D.J. Jacobetti Speaker 12/15/1984 (2 of 2)
  22. Spring Commencement 1985 Honorable Wade H. McCree Jr. Speaker 5/5/1985
  23. Summer Commencement 1985 Bernard Sliger Speaker
  24. Winter Commencement 1985 Mr. Robert Atwell – President American Counsel on Education
  25. Spring Commencement 5/3/1986
  26. Summer Commencement 8/2/1986
  27. Winter Commencement The Honorable Martha R. Seger Speaker 12/20/1986
  28. Spring Commencement 5/2/1987
  29. Summer Commencement 8/1/1987
  30. Midyear Commencement 1987 Mr. David Lawrence Speaker 12/19/1987
  31. Spring Commencement 1988 William Seidman Speaker 4/30/1988
  32. Summer Commencement 1988 Harry Gast Speaker 7/30/1988
  33. Midyear Commencement 1988 William H. Nault Speaker 12/17/1988

Box 7

Tape, Title and Dates

  1. Spring Commencement 1989 Dr. Martha E. Marty 4/29/1989
  2. Midyear Commencement 1989 Ms. Helen Thomas – White House Bureau Chief 12/16/1989
  3. Spring Commencement 1990 Senator William Proxmine Speaker 4/28/1990
  4. Midyear Commencement 1990 Ernie Harwell Speaker 12/15/1990
  5. Spring Commencement 1991 Vine Deloria Speaker 5/4/1991
  6. Midyear Commencement 1991 Walter Adams Speaker 12/14/1991
  7. Midyear Commencement 1992 Harvey Schiller Speaker
  8. Spring Commencement 5/1/1993
  9. Midyear Commencement 1993
  10. Spring Commencement 4/30/1994 (1 of 2)
  11. Spring Commencement 4/30/1994 (2 of 2)
  12. Midyear Commencement 1994
  13. Spring Commencement 4/29/1995
  14. Spring Commencement 5/3/1997

Series VII. Events, 1975-1997

  1. NMU 75 th Anniversary, Dr. Harden’s Comments 5/10/1975
  2. Honorary Degree Peter Hilton 10/15/1977
  3. Jaycee Benefit Roast John X Jamrich 1/13/1978
  4. Keep Michigan Beautiful Awards Program – Dr. Harden 5/15/1978
  5. Russ Magnaghi – Lew Allen Chase Memorial 1979
  6. Sam Cohodas’ 85 th Birthday Party 9/6/1980
  7. D.J. Jacobetti Skills Center Dedication 5/2/1981
  8. Youth Leadership Day 10/22/1984
  9. Alpha Kappa Psi Dinner -- Sam Cohodas Induction 2/2/1985
  10. Sam Cohodas 90 th Birthday 8/24/1985 (1 of 3)
  11. Sam Cohodas 90 th Birthday 8/24/1985 (2 of 3)
  12. Sam Cohodas 90 th Birthday 8/24/1985 (3 of 3)
  13. Memorial Services for Coach Glenn Brown 7/12/1986
  14. NMU Veterans Salute to “Jake” Rep. Jacobetti 11/1/1986
  15. Great Lakes State Games Opening Ceremony Memorial Field 7/31/1987
  16. Sam Cohodas Funeral 4/5/1988
  17. Glenn Seaborg Dinner 4/20/1989
  18. Sam Cohodas Memorial Collection Dedication Ceremony 9/15/1989
  19. Jim and Pat Appleberry Farewell Party 6/23/1991 (1 of 2)
  20. Jim and Pat Appleberry Farewell Party 6/23/1991 (2 of 2)

Box 8

Tape Title and Dates

  1. “Remembering the Holocaust” Elie Wiesel 10/14/1991
  2. Olympians Return to Marquette County Airport – President Vandament 2/27/1992
  3. Seaborg Voelker Exhibit 5/27/1997

Series VIII Music, 1969-1999

  1. Christmas with the Arts Chorale ca. 1969
  2. Pride of the North: The NMU Marching Band ca. 1970
  3. NMU Presents the Fantastics ca. 1974
  4. A Superior Celebration of Structure and Sound 1993
  5. NMU Centennial Suite by John X Jamrich ca. 1999
  6. Three Songs for “ Jericho Gate” n.d.

Series IX Radio, 1977-2000

  1. Robert Manning WJPD interview Feb. 1977 (1 of 2)
  2. Robert Manning WJPD interview Feb. 1977 (2 of 2)
  3. Upper Peninsula Today – Magnaghi on Chase Exhibit 11/16/1979
  4. “On Campus” October 1985
  5. “On Campus” November 1985
  6. “On Campus” December 1985
  7. “On Campus” January 1986
  8. “On Campus” February 1986
  9. “On Campus” March 1986 – U.P. Economy
  10. “On Campus” April 1986 – The Adult Learner in Michigan
  11. “On Campus” May 1986 – Technology Transfer Network
  12. Sesquicentennial Wrap Up – Dr. Magnaghi WNMU- FM 1/26/1988
  13. Dr. Walter Adams’ interview with James M. Russell-Parks WNMU-FM 12/14/1991
  14. Michigan Public Radio State Edition USOEC/UP Olympics 2/11/1994
  15. Public Radio TLC Laptop Feature 8/17/2000
  16. NMU Nursing – Brad Benton WMQT-FM n.d.
  17. Russ Magnaghi – Blacks in the UP WNMU-FM n.d.

Series X Items Separated from the Personal Papers of Lulu Ervast and Sam Cohodas, 1980-1988

  1. Lulu Ervast – Interview with Martha Hoton and Elba Moose Club 5/28/1981
  2. Lulu Ervast – Interview of Anna May Johns 8/27/1981
  3. Lulu Ervast – Interviews with Irene Anderson and Anna May Johns 8/27/1981
  4. Lulu Ervast – Interview with Gen Zanotti, RN 2/2/1982
  5. Lulu Ervast – Interviews with Ann Stillman-Blais 1915 C & H,

Alice Stillman-O’Neil 1921 C & H,

Mrs. Edgar Johnson Col. Pub. 1923 3/12/1982

  1. Lulu Ervast – Media Meet Nurses Week 4/22/1988
  2. Lulu Ervast – Hoton Debnel, n.d.
  3. Lulu Ervast – Interviews with Mrs. LaBonte and Laone Therreen, n.d.

Box 9

Tape, Title and Dates

  1. Sam Cohodas – Birthday Dinner – Lou Chappell WDMJ 9/6/1980 (1 of 2)
  2. Sam Cohodas – Birthday Dinner – Lou Chappell WDMJ 9/6/1980 (2 of 2)
  3. Sam Cohodas – Boys Town, Jerusalem 1980
  4. Sam Cohodas – Miner’s First National Bank 40 th Anniversary n.d.

Series XI Student Projects and Interviews, 1994-2002

  1. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Carl Barnett (1 of 2)
  2. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Carl Barnett (2 of 2)
  3. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with James Bennett (1 of 2)
  4. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with James Bennett (2 of 2)
  5. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Edmund Buck
  6. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with R. Crabb
  7. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Milton Erickson
  8. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Jack Fields
  9. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with John Harder
  10. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Walter P. Joque
  11. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Dr. Nicole Kennedy
  12. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Charles Kuhn
  13. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Richard Lucas, POW
  14. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with David McClintock (1 of 2)
  15. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with David McClintock (2 of 2)
  16. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Dr. Marion Olson
  17. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with Ernest Ronn (mini tape)
  18. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with William Rogers
  19. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with N/A (mini tape)
  20. HS 380 Fall 1994 WWII Interview with N/A (mini tape)
  21. HS 380 Fall 1995 1960 Presidential Election Interview with Joe Sonaglia
  22. HS 244 Winter 2000 Interview with James DeCaire
  23. HS 244 Winter 2000 Interview with Yvonne Niemi
  24. HS 244 Winter 2000 Interview with Louie Nordeen
  25. HS 244 Winter 2000 Interview with Danny Rozman
  26. HS 244 Winter 2000 Interview with Richard Wenbam
  27. September 11 th Interviews March 2002 Flintoft and Knickerbocker
  28. September 11 th Interviews March 2002 Schober and Ranoie
  29. September 11 th Interviews March 2002 Hoeksra and Van Nuys
  30. September 11 th Interviews March 2002 Buchmiller and Korpi
  31. September 11 th Interviews March 2002 Wilms and Cassell
  32. September 11 th Interviews March 2002 Lagin and DeAugustine

Series XII Class Lectures, dates not available

Box 10

Tape Title and Dates

  1. Dr. Barry Chemistry Lectures – Significant Figures
  2. Dr. Barry Chemistry Lectures – Scientific Notations Using Exponents
  3. Dr. Barry Chemistry Lectures – Dimensional Analysis
  4. Dr. Barry Chemistry Lectures – Logarithms
  5. Dr. Barry Chemistry Lectures – Stoichiometry (1 of 2)
  6. Dr. Barry Chemistry Lectures – Stoichiometry (2 of 2)
  7. Dr. Barry Chemistry Lectures – Inorganic Nomenclature (1 of 2)
  8. Dr. Barry Chemistry Lectures – Inorganic Nomenclature (2 of 2)
  9. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equations (1 of 4)
  10. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equations (2 of 4)
  11. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equations (3 of 4)
  12. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equations (4 of 4)
  13. Dr. Barry Chemistry Lectures – VSEPR
  14. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Bonding (1 of 2)
  15. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Bonding (2 of 2)
  16. Dr. Barry Chemistry Lectures – Formal Charge
  17. Dr. Barry Chemistry Lectures – Hybridization (1 of 2)
  18. Dr. Barry Chemistry Lectures – Hybridization (2 of 2)
  19. Dr. Barry Chemistry Lectures – Thermochemistry
  20. Dr. Barry Chemistry Lectures – Thermodynamics (1 of 2)
  21. Dr. Barry Chemistry Lectures – Thermodynamics (2 of 2)
  22. Dr. Barry Chemistry Lectures – Gases (1 of 4)
  23. Dr. Barry Chemistry Lectures – Gases (2 of 4)
  24. Dr. Barry Chemistry Lectures – Gases (3 of 4)
  25. Dr. Barry Chemistry Lectures – Gases (4 of 4)
  26. Dr. Barry Chemistry Lectures – Vapor Pressure
  27. Dr. Barry Chemistry Lectures – Solutions (1 of 5)
  28. Dr. Barry Chemistry Lectures – Solutions (2 of 5)
  29. Dr. Barry Chemistry Lectures – Solutions (3 of 5)
  30. Dr. Barry Chemistry Lectures – Solutions (4 of 5)
  31. Dr. Barry Chemistry Lectures – Solutions (5 of 5)
  32. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Kinetics
  33. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (1 of 7)
  34. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (2 of 7)
  35. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (3 of 7)
  36. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (4 of 7)
  37. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (5 of 7)
  38. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (6 of 7)

Box 11

Tape, Title and Dates

  1. Dr. Barry Chemistry Lectures – Chemical Equilibrium (7 of 7)
  2. Dr. Barry Chemistry Lectures – Electrochemistry (1 of 3)
  3. Dr. Barry Chemistry Lectures – Electrochemistry (2 of 3)
  4. Dr. Barry Chemistry Lectures – Electrochemistry (3 of 3)
  5. David DeGiustini – Australian and American Frontier 10/29/1982
  6. Vine Deloria – History Lecture 1989
  7. Mutu Gotai – History Lecture n.d. (1 of 3)
  8. Mutu Gotai – History Lecture n.d. (2 of 3)
  9. Mutu Gotai – History Lecture n.d. (3 of 3)
  10. William Hampton – Area History 10/12/1979
  11. Bruce Harding – Careers in History and Do I Have to Teach History? n.d.
  12. Steven Hawking – A Brief History of Time n.d. (1 of 2)
  13. Steven Hawking – A Brief History of Time n.d. (2 of 2)
  14. Earl Hilton – The 1950’s at Northern 1988
  15. Dr. Magnaghi Lecture on Democracy n.d.
  16. Dr. Magnaghi Lecture – Indians in Colonial America 9/14/1992
  17. Dr. Magnaghi Lecture – Indian Slavery in Spanish Texas n.d.
  18. Dr. Magnaghi Lecture – Ethnic Heritage in Negaunee 9/19/1995
  19. Dr. Magnaghi Lecture – Michigan Geography n.d.
  20. Dr. Magnaghi Lecture – Oral History as a Research Tool n.d.
  21. Dr. Magnaghi Lecture – Oral History to Iron Industry Museum
  22. Dr. Magnaghi Lecture – WWII in the UP 10/23/1980
  23. Dr. Magnaghi Lecture – WWII in the UP 1981
  24. M. Mowafy – Grain Embargoes and Economic Sanctions 2/21/1980 (1 of 2)
  25. M. Mowafy – Grain Embargoes and Economic Sanctions 2/21/1980 (2 of 2)
  26. James Rapport – Centennial Memories September 1996
  27. Dr. Jon Saari – Stories from the Chinese Cultural Revolution 4/12/1989
  28. Lecture on Mining – Mather B. Mine 1977
  29. Student Reports – UP History Class ca. 1980

Series XIII Faculty Interviews, 1984-2001

Box 12

Tape Title and Dates

  1. Arnold Aho 1994
  2. Walter Anderson 3/31/1995
  3. Becky Beauchamp 1996
  4. Philip Beukema n.d. (1 of 2)
  5. Philip Beukema n.d. (2 of 2)
  6. Brozzo, Shirley Native American Studies
  7. David Bonsall 1995
  8. Gildo Caneli 1996
  9. Kenneth Chant 3/20/1995
  10. Don Chosa Native American Studies
  11. Lauriann Gant Coffey 6/30/1995
  12. James Collins and John Marshall 1/15/1997
  13. David Dickson 2/19/1997
  14. Martin Dolan n.d.
  15. Hal Dorf 4/12/1995
  16. Pryse Duerfeldt n.d. (1 of 2)
  17. Pryse Duerfeldt n.d. (2 of 2)
  18. Ivan Fende, Bob Herman, John Argeropoulos, and B. Enos
  19. Leslie Foster: AAUP
  20. Olive Fox 7/20/1994
  21. Brian Gaureau 4/1995
  22. Elspeth Gibbs 2/23/1984
  23. Robert B. Glenn 3/11/1996 (1 of 2)
  24. Robert B. Glenn and Marsden 3/11/1996 (2 of 2)
  25. Robert Glenn 1997 (1 of 2)
  26. Robert Glenn 1997 (2 of 2)
  27. Glenn 1995
  28. Jim Greising (Phi Alpha Theta) 2/1/1989 (1 of 2)
  29. Jim Greising (Phi Alpha Theta) 2/1/1989 (2 of 2)
  30. Robert Hanson 4/10/1996
  31. Martha Hatch 1995
  32. Richard Harbick (bookstore) 3/12/1996
  33. Melissa Hearn 10/26/2001 (1 of 2)
  34. Melissa Hearn 10/26/2001 (2 of 2)
  35. Roy Heath 3/3/1996
  36. Joseph Healy (1 of 2)
  37. Joseph Healy (2 of 2)

Box 13

Tape Title and Dates

  1. Norman Hefke 4/7/1995
  2. Don Heikkinen 1994 (1 of 2)
  3. Don Heikkinen 1994 (2 of 2)
  4. Clair Hekhuis 7/10/1997
  5. George Helfinstine (collective bargaining) 4/15/1987
  6. Suzanne Hellmen 3/28/1996
  7. James Hendricks 1995 (1 of 2)
  8. James Hendricks 1995 (2 of 2)
  9. Tom Holmstrom 1994
  10. Cameron Howse 3/15/1996
  11. Hope Dunne 8/21/1997
  12. Gerald Keller 1995
  13. Jean Pearce-Kelly 6/2/1995
  14. Sylvia Kinnunen 10/29/1997
  15. Jeffery Scott Kliensmith (sports training center) n.d.
  16. Barry Knight 1995
  17. Robert Kulishek 3/31/1995
  18. Mike Kuzak (NMU Bookstore) 3/14/1996
  19. Susan Larson n.d.
  20. Russ Magnaghi 1988
  21. Russ Magnaghi 2/1998
  22. Russ Magnaghi 12/6/2001 (1 of 2)
  23. Russ Magnaghi 12/6/2001 (2 of 2)
  24. Russ Magnaghi 11/20/2001 (1 of 2)
  25. Russ Magnaghi 11/20/2001 (2 of 2)
  26. Russ Magnaghi 12/2/1997
  27. Russ Magnaghi ( Vietnam) n.d.
  28. Russ Magnaghi (computer assistance) n.d.
  29. Russ Magnaghi and Ruth Roebke-Berens 10/25/1989
  30. Russ Magnaghi 4/1/1987
  31. Clifford Maier 12/2/1987
  32. Robert Manning 11/13/1997 (1 of 3)
  33. Robert Manning 11/13/1997 (2 of 3)
  34. Robert Manning 11/13/1997 (3 of 3)
  35. Michael Marsden
  36. Ellwood Matson 1995

Box 14

Tape, Title and Dates

  1. Robert McClellan 2/9/2001 (1 of 2)
  2. Robert McClellan 2/9/2001 (2 of 2)
  3. David McClintock 1995 (1 of 3)
  4. David McClintock 1995 (2 of 3)
  5. David McClintock 1995 (3 of 3)
  6. Marjorie McKee 1995
  7. Anita Meyland 4/16/1992 (1 of 4)
  8. Anita Meyland 4/16/1992 (2 of 4)
  9. Anita Meyland 4/16/1992 (3 of 4)
  10. Anita Meyland 4/16/1992 (4 of 4)
  11. Max Muelle 1994
  12. Bob Niemela 3/27/1996
  13. Richard O’Dell 1988 (1 of 2)
  14. Richard O’Dell 1988 (2 of 2)
  15. Robert Pecotte 1995
  16. Lewis Peters 4/15/1987
  17. Lewis Peters 3/29/1995
  18. Tom R. Peters 1994 (1 of 2)
  19. Tom R. Peters 1994 (2 of 2)
  20. Tom Peters 1995
  21. Steven Platt 1994
  22. Don Potvin (NMU Bookstore) 3/14/1996
  23. Harry Rajala 1995
  24. James Rapport 1994 (1 of 2)
  25. James Rapport 1994 (2 of 2)
  26. James Rapport ( Forest Roberts Theater) n.d.
  27. Bruce Raudio 1/30/1997
  28. Steve Reed 1995
  29. Marilyn Robert 9/22/1998
  30. Forest Roberts 1994 (1 of 2)
  31. Forest Roberts 1994 (2 of 2)
  32. Jerome Roth 1/29/2001 (1 of 2)
  33. Jerome Roth 1/29/2001 (2 of 2)
  34. Jon Saari 3/22/1995
  35. Jon Saari 2001 (1 of 2)
  36. Jon Saari 2001 (2 of 2)

Box 15

Tape, Title and Dates

  1. Glenn T. Seaborg 1995
  2. Glenn T. Seaborg 3/21/1995 (1 of 2)
  3. Glenn T. Seaborg 3/21/1995 (2 of 2)
  4. Robert Sibilisky 1998 (1 of 2)
  5. Robert Sibilisky 1998 (2 of 2)
  6. R. Sonderegger 1994 (1 of 2)
  7. R. Sonderegger 1994 (2 of 2)
  8. Fred Stenkamp 4/24/1987
  9. Matt Surrell 4/7/1995
  10. Paul Suomi 3/27/1992
  11. Elda Tate 1995
  12. Rollin Theoren 12/1/1995 (1 of 2)
  13. Rollin Theoren 12/1/1995 (2 of 2)
  14. Rollin Theoren 1999
  15. Rollin Theoren 8/17/1999
  16. Bruce Turner 1996
  17. Emil Valda 8/25/1995
  18. John Vandezande 1994
  19. K.A. Wahtera 1995 (1 of 2)
  20. K.A. Wahtera 1995 (2 of 2)
  21. Gerald Waite 1995
  22. John West 3/24/1995
  23. Eugene Whitehouse 5/18/1981 (1 of 3)
  24. Eugene Whitehouse 5/20/1981, 7/23/1981 (2 of 3)
  25. Eugene Whitehouse 7/23/1981 (3 of 3)
  26. Eugene Whitehouse n.d.
  27. Eugene Whitehouse n.d.
  28. Eugene Whitehouse 3/31/1992
  29. Eugene Whitehouse 4/6/1995
  30. Richard Wright 1995

Series XIV. Presidential Interviews, 1994-2000

  1. Patricia Appleberry 1995
  2. James Appleberry 1995
  3. Judi Bailey (laptop program) 8/24/2000
  4. Judi Bailey 9/11/1998 (1 of 2)
  5. Judi Bailey 9/11/1998 (2 of 2)

Box 16

Tape Title and Dates

  1. Judi Bailey 2/8/00
  2. Judi Bailey 2/8/00
  3. Judi Bailey 9/5/01
  4. Judi Bailey 9/5/01
  5. Judi Bailey 6/5/03
  6. Judi Bailey 6/5/03
  7. Don Bottum 1994 (1 of 2)
  8. Don Bottum 1994 (2 of 2)
  9. Edgar Harden 1994 (1 of 2)
  10. Edgar Harden 1994 (2 of 2)
  11. John X. Jamrich 1994 (1 of 4)
  12. John X. Jamrich 1994 (2 of 4)
  13. John X. Jamrich 1994 (3 of 4)
  14. John X. Jamrich 1994 (4 of 4)
  15. June Jamrich 1997 (1 of 2)
  16. June Jamrich 1997 (2 of 2)
  17. William Vandament 2/5/1997 (1 of 2)
  18. William Vandament 2/5/1997 (2 of 2)
  19. William Vandament 6/23/1997 (1 of 2)
  20. William Vandament 6/23/1997 (2 of 2)
  21. William Vandament 3/13/1997 (1 of 2)
  22. William Vandament 3/13/1997 (2 of 2)
  23. William Vandament 3/19/1996

Series XV. Student Life/ Alumni Interviews, 1984-1999

  1. Ellen Arnell-Carson 3/10/1989
  2. Student Life—Adjusting to NMU
  3. Brian Denman, Michelle Lee, and Rob Hendrickson 1994
  4. Elspeth Gibbs 2/23/1984
  5. Rebecca Ennis 1989
  6. Frank Fiala (ROTC) 3/14/1995
  7. Kim Green (RA Spaulding Hall 1988-1989) n.d.
  8. A.T. Grudnoski n.d.
  9. Niccoletla and Ronald Janson n.d.
  10. Mickey Johnson 7/25/1994 (1 of 2)
  11. Mickey Johnson 7/25/1994 (2 of 2)
  12. Heidi Kurz n.d.
  13. Christine Landen n.d.
  14. Brian Lindberg n.d.
  15. Jeff Lemrand 1989

Box 17

Tape Title and Dates

  1. Traci Maday 7/19/1999
  2. Marcey McCardell 1994
  3. Lola Morrison 3/11/1996 (1 of 2)
  4. Lola Morrison 3/11/1996 (2 of 2)
  5. John Ogren n.d.
  6. Tyyme Ostlund 1994
  7. Cecelia Loch-Parrett 10/9/1997
  8. Jane Phillips 3/23/1995
  9. Rob Piecach 4/11/1995
  10. Jay Reed n.d.
  11. Tom Scheneman 1994
  12. June Shaefer n.d.
  13. David Slick 11/19/1998
  14. John Tobin 1996 (1 of 2)
  15. John Tobin 1996 (2 of 2)
  16. Wilbert Treloar 1995
  17. L. Wasmuth Coldren 1994 (1 of 2)
  18. L. Wasmuth Coldren 1994 (2 of 2)
  19. Former Students on the Kent State Shootings of 1970 n.d.
  20. Race Relations NMU 1969-1970 11/16/1989
  21. Race Relations NMU 1969-1970 11/20/1989
  22. Race Relations NMU 1969-1970 11/25/1989

Series XVI Area Events

Box 18

Tape Title and Dates

  1. Buckminster, Fuller (1 of 2)
  2. Buckminster, Fuller (2 of 2)
  3. Chamber of Commerce: Father Marquette Dedication 5/31/1987
  4. Coalition to save Longyear Hall: NMU Board of Control Meeting 4/30/1993 (1 of 2)
  5. Coalition to save Longyear Hall: NMU Board of Control Meeting 4/30-1993 (2 of 2)
  6. Coalition to save Longyear Hall: NMU Board of Control Meeting; Vote to Demolish 8/13/1993 (1 of 2)
  7. Coalition to save Longyear Hall: NMU Board of Control Meeting; Vote to Demolish 8/13/1993 (2 of 2)
  8. Coalition to save Longyear Hall: Town Meeting Oct. 1993
  9. Dedication of Ellwood A. Mattson Park 7/24/1989
  10. K.I. Sawyer Air force Base; Closing of Bases 1970’s
  11. K.I. Sawyer Air force Base n.d.
  12. K.I. Sawyer Air force Base; History n.d.
  13. Lutheran Synod. #4 Tuesday a.m. 5/19/1981
  14. Lutheran Synod. #5 Tuesday a.m. and p.m. 5/19/1981
  15. Lutheran Synod. Tuesday p.m. 5/19/1981
  16. Michigan Iron Industry Museum; Dedication 5/16/1987
  17. Michigan Municipal League; Governor Blanchard Luncheon 10/5/1989
  18. Marquette County Commission Meeting ELF Hearing, Rear Admiral Smith, USN 6/2/1982 (1 of 4)
  19. Marquette County Commission Meeting ELF Hearing, Rear Admiral Smith, USN 6/2/1982 (2 of 4)
  20. Marquette County Commission Meeting ELF Hearing, Rear Admiral Smith, USN 6/2/1982 (3 of 4)
  21. Marquette County Commission Meeting ELF Hearing, Rear Admiral Smith, USN 6/2/1982 (4 of 4)
  22. Marquette Economic Club; David Svanda U.P. Representative 2/18/1991
  23. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/19/1984 (1 of 6)
  24. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/19/1984 (2 of 6)
  25. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/19/1984 (3 of 6)
  26. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/20/1984 (4 of 6)
  27. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/20/1984 (5 of 6)
  28. Marquette Diocesan Pastoral Conference 10/20/1984 (6 of 6)
  29. Public Hearing on Radioactive Waste 7/17/1985
  30. Round Table Mass—Church Hall; Finn Fest 7/28/1985

Series XVI Area Events

Box 18

Tape, Title and Date

  1. Task force for Radioactive Waste NMU 1/23/1985 (1 of 5)
  2. Task force for Radioactive Waste NMU 1/23/1985 (2 of 5)
  3. Task force for Radioactive Waste NMU 1/23/1985 (3 of 5)
  4. Task force for Radioactive Waste NMU 1/23/1985 (4 of 5)
  5. Task force for Radioactive Waste NMU 1/23/1985 (5 of 5)
  6. Winter cities opening ceremonies 2/12/1997

Series XVII Area Ethnics/Ishpeming Ski Hall of Fame/Ski Club

Box 19

  1. Miketinac, Mary; Croatians 6/8/1988
  2. Wolf, Hayson; Croatians 6/8/1988
  3. Rodman, John; Croatians 6/8/1988
  4. Rodman, Mary and Anna; Croatians 6/2/1988
  5. Mahalic, George; Croatians n.d.
  6. Gruber, Gertrude; Cornish 2/21/2002
  7. Pallompaa, Carl; Finnish 11/18/2002
  8. Livermore, Bertha; “Finns in Newberry” 6/4/1983
  9. Liimatainen, Katherine; Finnish 3/4/1987
  10. Davis, Robert G.; German Bund in Manistique 1930’s-40’s n.d.
  11. Kloster, Alex; Germans in U.P. 1/12/1989 (1 of 2)
  12. Kloster, Alex, Germans in U.P. 1/12/1989 (2 of 2)
  13. Dolan, Lucielle; French Canadians n.d.
  14. Boda, William; Education System on Native American Reservations 5/21/1999
  15. Galer, Elizabeth; Lindahl, Helen— Keweenaw Bay Indian Reservation 4/18/1999
  16. Hood, Garfield; Tribal Judicial System n.d.
  17. Lassard, Leo; Chippewa 6/28/2001
  18. LeBlanc, Joe and Andy; Mike Willis—Life on an Indian Reservation n.d.
  19. White, Margaret; French Canadian/Indian 3/28/1977
  20. Josephine, Anna; Murvich, Therese; Slovenian 2/15/1983
  21. Plautz, Frank; Slovenian Heritage 11/22/1982
  22. Plautz, Frank; Slovenian Heritage n.d.
  23. Bietala, Jack; Ishpeming Ski Hall of Fame 11/13/2001
  24. Bietila, Ralph; Ishpeming Ski Hall of Fame 11/13/2001
  25. Chapman, Allan; Ishpeming Ski Hall of Fame 11/7/2001

3302-01 Area Audio (Cassette) Collection: Container List

Box 19

Tape, Title and Date

  1. Fredette, Dale; Ishpeming Ski Hall of Fame 11/8/2001
  2. Hill, Coy; Ishpeming Ski Hall of Fame 12/18/2001
  3. Holli, Dave; Ishpeming Ski Club 12/18/2001
  4. Hurst, Don; Ishpeming Ski Hall of Fame/Club 11/12/2001
  5. Juhola, Norman; Ishpeming Ski Hall of Fame 12/18/2001
  6. Lawson, James “Roxie”; Ski Hall of Fame 11/13/2001 (1 of 2)
  7. Lawson, James “Roxie”; Ski Hall of Fame 11/13/2001 (2 of 2)
  8. Maki, Rudy; Ishpeming Ski Hall of Fame 11/21/2001
  9. Mitchell, Pinky; Ishpeming Ski Hall of Fame 12/018/2001
  10. Perrault, Joe Ishpeming Ski Hall of Fame 11/12/2001
  11. Sodergren, Thomas; Ishpeming Ski Hall of Fame 12/18/2001

Series XVIII Area—Interviews by Topic

Box 20

  1. Beattie, Jessie Hanson; Riker Farm Restoration 8/23/1980
  2. Fortin, G.; Farm Life in the U.P. 12/1/2000 (1 of 2)
  3. Fortin, G.; Farm Life in the U.P. 12/1/2000 (2 of 2)
  4. Hervela, Gordon; Farm life in the U.P. 2/26/1989 (1 of 2)
  5. Hervela, Gordon; Farm life in the U.P. 2/26/1989 (2 of 2)
  6. Nord, Eileen; Murray, June—Homesteading; n.d.
  7. Nostrant, James; CCC Camps in the U.P. 6/7/1982
  8. Niemi, Leo; the Depression in the U.P. 3/19/1989
  9. Minneau, Pete; Labor and the Depression n.d.
  10. Hauswirth, George and Vivian; 1930’s Depression 3/5/1993
  11. Deges, Marjorie; 1930’s Depression 11/5/1994
  12. Cieslik, Evelyn; World War II recollections 3/18/1989
  13. Frisk, Mrs. John; Teaching 4/16/1981
  14. Dawe, Esther; Education2/4/1989
  15. Binsfeld, Connie; Former Lt. Governor 6/30/2000 (1 of 2)
  16. Binsfeld, Connie; Former Lt. Governor 6/30/2000 (2 of 2)
  17. Cohodas, Willard; History of Family in area and at NMU 11/14/1995
  18. Colegrove, Sam; Kentucky/Upper Peninsula Labor work n.d.
  19. Demos Demoshenous 2/12/1982
  20. Doucette, Leo 4/24/1981
  21. Fowler, Ken 5/21/1982
  22. Holstrom, Frank; Family History 11/10/1989
  23. Johnson, Martha 4/10/1981
  24. Karamanski, Dr. Theodore; Historian 4/10/1995

3302-01 Area Audio (Cassette) Collection: Container List

Series XVIII Area—Interviews by Topic

Box 20

Tape, Title and Date

  1. Lajoye, Gayle; Clown as a profession 4/22/1981
  2. Father Meletios Christoferou 2/16/1982
  3. Father Meletios Christoferou 2/23/1982 (1 of 2)
  4. Father Meletios Christoferou 2/23/1982 (2 of 2)
  5. Father Meletios Christoferou 2/23/1982
  6. Ombrello, Dominic 12/29/1988
  7. Msgr. Spelgatti, David; Boarding houses in the Area 8/15/1993
  8. Sustarich, Theresa 11/18/1982
  9. Vinoski, Michelle; Catholic School 3/20/1989
  10. “Growing Up with an Alcoholic Parent” 3/22/1989
  11. Defant, Geraldine; H.W. Donald Strike 3/26/96

Series XIX Area—Interviews by Community

Box 21

  1. Beaver Grove; Eva Jones n.d. (1 of 2)
  2. Beaver Grove; Eva Jones n.d. (2 of 2)
  3. Beaver Grove; Adele Trudeau n.d.
  4. Escanaba; Gary Lark—Public Safety 2/1/1987
  5. Ford Hollows; Melvin Cousineau n.d.
  6. Garden Village; Kingsford; Ida Thornberry n.d.
  7. Gwinn; Brideson Wills 3/29/1989
  8. Herman, MI; Peter Juntunen 2/3/1987
  9. Ishpeming, Marquette, Gwinn; Marie Sauer 11/8/1997
  10. Ishpeming; George Windsand 4/13/1981 (1 of 2)
  11. Ishpeming; George Windsand 4/16/1981 (2 of 2)
  12. Marquette; Holy Family Orphanage; Edwin Charles Colleur 11/20/1987
  13. Marquette; Holy Family Orphanage; Jean Louis Jaakola 11/18/1987
  14. Marquette; Holy Family Orphanage; Raymond Henry Lakenen 11/23/1987
  15. Marquette; Holy Family Orphanage; Rosanne Taylor 11/15/1987
  16. Chocolay Township; Education; Dorotha Bordeau 9/10/1979
  17. Marquette; Louis Cappo 1/29/1997 (1 of 2)
  18. Marquette; Louis Cappo 1/29/1997 (2 of 2)
  19. Marquette; Ku Klux Klan in Marquette; Mrs. John Frisk 4/16/1981
  20. Marquette; Women’s Center; Holly Greer 1/14/1981

3302-01 Area Audio (Cassette) Collection: Container List

Series XIX Area—Interviews by Community

Box 21

Tape, Title and Date

  1. Marquette, Job Corps; Carol Huntoon 3/21/1989
  2. Marquette; Ikewood 2/4/1987
  3. Marquette; CCI/Dow Chemical Plant 4/7/1987
  4. Marquette; St. Peters Cathedral; Msgr. Nolan McKevitt 6/6/1989 (1 of 2)
  5. Marquette; St. Peters Cathedral; Msgr. Nolan McKevitt 6/6/1989 (2 of 2)
  6. Marquette; Fred Rydholm n.d.
  7. Marquette; Bob Thomson Sr. Johnsons Sport Center 4/23/1988
  8. Marquette; Mary Turino; WLUC-TV n.d.
  9. Nahma; Roland Bramer n.d.
  10. Nahma; Henry Sargent n.d.
  11. Nahma, Fayette; G.P. Whitefield; Rudi Jehn 8/1979
  12. Newberry; Estelle Gustafson, Julia Westman 5/10/1983
  13. Newberry; Charles Sprague Taytor n.d.
  14. Newberry; News and area; William Fretz 3/2/1990
  15. Pequaming, MI; Gerda and Mabel Larson n.d.
  16. Stephenson/Daggett; Agnes Carlson 11/24/01

Series XX Area—Mining and Labor

Box 22

  1. Imperial Mine/Heights; William Krisch
  2. Imperial Mine/Heights; Martha Hicks 9/30/1988
  3. Imperial Mine/Heights; Dr. Stanley Holman 11/1988
  4. Iron Mining; Ambrose Airaudi 4/21/1981
  5. Mining; Ernie Ronn 12/15/1998 (1 of 2)
  6. Mining; Ernie Ronn 12/15/1998 (2 of 2)
  7. Ropes Gold Mine; Nelson King 4/14/1989
  8. Mining; August Korvela 4/23/1981
  9. Underground Mining; Glen Bjork 6/23/1994 (1 of 4)
  10. Underground Mining; Glen Bjork 6/23/1994 (2 of 4)
  11. Underground Mining; Glen Bjork 9/1/1994 (3 of 4)
  12. Underground Mining; Glen Bjork 9/1/1994 (4 of 4)
  13. Underground Mining; Louis LaJeuness 4/9/1994 (1 of 2)
  14. Underground Mining; Louis LaJeuness 4/9/1994 (2 of 2)
  15. Underground Mining; Kaarina Lucas n.d. (1 of 2)
  16. Underground Mining; Kaarina Lucas n.d. 2 of 2)
  17. Underground Mining; William Lucas 6/20/1994 (1 of 5)

3302-01 Area Audio (Cassette) Collection: Container List

Series XX Area—Mining and Labor

Box 22

Tape, Title and Date

  1. Underground Mining; William Lucas 6/20/1994 (2 of 5)
  2. Underground Mining; William Lucas 7/12/1994 (3 of 5)
  3. Underground Mining; William Lucas 7/18/1994 (4 of 5)
  4. Underground Mining; William Lucas 7/18/1994 (5 of 5)
  5. Underground Mining; Ralph Maki 6/27/1994 (1 of 4)
  6. Underground Mining; Ralph Maki 6/27/1994 (2 of 4)
  7. Underground Mining; Ralph Maki 7/11/1994 (3 of 4)
  8. Underground Mining; Ralph Maki 719/1994 (4 of 4)
  9. Underground Mining; Dawne Tippett Smail n.d. (1 of 2)
  10. Underground Mining; Dawne Tippett Smail n.d. (2 of 2)
  11. Underground Mining; Lowell Smail 4/5/1994 (1 of 3)
  12. Underground Mining; Lowell Smail 4/5/1994 (2 of 3)
  13. Underground Mining; Lowell Smail 4/11/1994 (3 of 3)
  14. Underground Mining; Dewey Tippett 4/24/1994 (1 of 2)
  15. Underground Mining; Dewey Tippett 4/24/1994 (2 of 2)
  16. Mining n.d.
  17. Mining songs
  18. Commercial Fishing; Wayne Seaman 4/16/1981
  19. Lumbering; George DeVerney 4/16/1981
  20. Wisconsin Land Lumber Company; Rose Schultz 12/20/1979

Series XXI Area—Miscellaneous

Box 23

  1. Adam Brish; Marquette General Hospital Surgeon Holocaust Survivor n.d.
  2. St. Luke’s/St. Mary’s Hospitals Clinical Conference on the treatment of alcoholics; 12/11/1970
  3. Pasty; Food of the Upper Peninsula; Radio Spot n.d.
  4. The Green Party; Greg Banks 3/24/1989
  5. Submarine Research in Lake Superior 7/25/1986
  6. Time Capsule Placed in Lake Superior 11/24/1986-11/25/1986
  7. Historic Preservation and Architecture in Munising 3/13/1980

Audio Cassette Oral History Collection Transcripts

Ishpeming Ski Hall of Fame

Bietila, Jack

Bietila, Ralph

Chapman, Allen

Fredette, Dale

Hill, Coy

Hurst, Don

Maki, Rudy

Mitchell, Ellsworth “Pinky”

Juhola, Norman

Lawson, Jim “Roxie”

Sodergren, Tom

Perrault, Joe

World War II Oral History Project

Barnett, Carl

Bennett, James

Crabb, Richard

Fields, Jack

Harder, John

Joque, Walter

Kennedy, Dr. Nicole

Kuhn, Charlie

Olson, Dr. Marion

Ronn, Ernest

Zenti, Rose Mary

Morgan, Barnard

Bureau, Bobj

Johnson, Robert

St. Andre, Joseph

Parkkila, Eino

“Michigan Farms During World War II” by Matthew Trent

“One Hundred and Seventh Engineers: Yooper Troopers during World War II” by Don Hunt

“Where Was the War? World War II and its Effects on the Iron Ore Industry” by John Marra

Sonaglia, Jan; “The 1960 Presidential Election”

September 11 th Oral History Project

Buchmiller, Matthew

Cassell, Jill

DeAugustine, Corinne

Flintoff, Mindi

Hokstra, Joanna

Knickerbocker, Heather

Korpi, Hannah

Langin, Patrick

Ramoie, Justine

Schober, Troy

VanNuys, Frank (Dr.)

Wilms, Jamie

Ethnicities

Native American

Galer, Elizabeth

Hood, Garfield; Tribal Judicial System

Lassard, Leo; French Canadian/Chippewa

Lindahl, Helen

Cornish

Gruber, Gertrude

Finnish

Pallompaa, Carl

Area Oral Histories

Carlson, Agnes; Daggett/Stevenson, MI

Cappo, Rev. Louis

Deges, Marjorie; Copper Country in the 1930’s

U.P. Historical Society Father Marquette Celebration

Mining

King, Nelson; Ropes Gold Mine

Barns-Heckler Mine Disaster (Interviews with decedents of survivors and victims)

NMU Oral Histories/Lectures (one box)

Faculty

Aho, Arnold

Anderson, Walter; Dept. Head of Aviation; Dehlin, Jim; Assoc Prof. of Aviation

Andrews, Maureen

Beauchamp, Becky

Beaukema, Philip

Bonsall, David L.

Bottum, Don

Canale, Gildo

Carlson, Neil

Chant, Kenneth; Public Safety Dept.

Coffey, Lauriann Gant

Dickson, David

Dolan, Martin; Phi Alpha Theta

Dorf, Hal; International Studies Dept., History Dept.

Duerfeldt, Pryse

Dutmer, Aida

Farrell, Pat J.

Fox, Olive

Glenn, Robert B.

Gorski, Richard

Hanson, Robert

Harbick, Richard

Harch, Martha

Healy, Joseph; Operations and Maintenance

Hearn, Melissa; Native American Studies

Heath, Roy

Hedgcock, C.B.

Hefke, Norman

Heikknen, Don; Longest Serving Dean

Hellman, Suzanne

Hendricks, James

Holstrom, Tom

Howse, Cameron

Kane, Eric

Keller, Gerald A.

Klienschmidt, Jeffery Scott; Olympic Training Center

Knauss, Thomas

Knight, Barry

Kulisheck, Bob

Kuzak, Michael

Larson, Susan; Sociology Dept. (Former NMU Student)

Limback, John; (partial)

Magnaghi, Russ

Magnaghi, Russ; Lew Allen Chase Exhibit

Magnaghi, Russ; History Dept. Vietnam (no tape 1)

Maier, Clifford

Marshall, John and Judge James Collins

Mattson, Ellwood

McClintock, David

McKee, Marjorie B.

Meyland, Anita

Meyland, Anita 4/16/92

Muelle, Max

Nault, Mary L.

Neiger, Arthur

Niemela, Robert

Niemi, Allan

O’Dell, Richard

Peters, Lewis; Biology Dept.

Peters, Lewis

Peters, Tom

Peters, Tom

Platt, Steven

Potvin, Donald

Prusok, Rudi

Rapport, James

Raudio, Bruce; Engineering and Physical Development

Roberts, Forest

Seaborg, Glenn

Sonderegger, Richard

Stenkamp, Fred

Turner, Bruce

Valda, Emil

Vandenzande, John

Wahtera, K.A.

Walters, Kathryn

West, John (Grandson of Luther West)

West, Luther

Whitehouse, Eugene

Former Presidents

Appleberry, James

Appleberry, Patricia

Harden, Edgar

Jamrich, John X.

Vandement, William

Vandement, William and Margery

Student/Alumni/J.D. Pierce Grads (life on campus)

Denman, Brian; Hendrickson, Robert; Lee, Michelle

Gibbs, Elspeith

Good, Allen

Johnson, Mickey

McMardell, Marcey

Moorison, Lola

Ogren, John

Ostlund, Tyyme

Parrett, Cecelia Loch

Pearce-Kelly, Jean

Scheneman, Timothy

Skoog, Thomas

Skoog, Thomas

Suomi, Paul

Thoren, Rollin

Treloar, Wilburt

Wasmuth-Coldren, Lilian

Party Discussion (Hiltons, Wahtera’s, O’Dell’s, Schwitzgoebels, Niemis)

Lectures (Dr. Magnaghi and guest lecturer’s)

Gotai, Mutu; History Dept. guest lecturer, Black History Month

Hilton, Earl 1988 Heritage Day NMU 1950’s

Magnaghi; Lecture to Iron Industry Museum on Oral History

Magnaghi; Democracy in the Americas

Magnaghi; Indian Slavery in Spanish Texas

Reel to Reel Boxes located at 18-02-06 and 18-03-04 through 18-03-06 (3302-02)

Box 1

Class lectures

  1. Dr. Barry Chemistry n.d.
  2. Chemistry n.d.
  3. Professor Wright “Populaton” n.d.
  4. Professor Burnous “Environment” n.d.

Commencements

  1. Speaker Dr. Norman Drachler Superintendent of Schools in Detroit Summer 8/1/70
  2. Commencement Speaker Congressman Phillip Ruppe Rep. of MI’s 11 th District January 1971
  3. Speaker Judge Cornelia Kennedy Annual 6/71
  4. James Miller President WMU Mid Year (January 1972)
  5. Speaker Dr. Leon Bernstein Professor of Math at U of M Summer 8/5/72
  6. Speaker Thomas Schweigert Federal co-chairman of UP Great Lakes Regional Commission Mid-Year 12/23/72
  7. Speaker Martha W. Griffiths Member of U.S. Congress 17 th District MI Annual 5/12/73
  8. Speaker Patricia Harris Summer 8/11/73
  9. Speaker: George Bush Sr. Mid Year 12/22/73
  10. Harold Manson Journalist May 1974
  11. Speaker Dr. Dixie Lee Ray Chairperson, Atomic Energy Committee Summer 8/9/74
  12. Commencement Speaker Leo Tuominen Mid Year 1974
  13. Speaker: former Governor George Romney May 1975
  14. Speaker George Gullen President Wayne State Summer 8/8/75
  15. Speaker Dr. Clifton Wharton President MSU Mid Year 12/20/75
  16. Speaker Dr. Smith President of MTU Summer 8/7/76
  17. Speaker Jay Van Andel President of Amway Mid Year 12/18/76
  18. Speaker Mademoiselle Helvi Sipila Assistant Secretary General of the United Nations Spring 4/30/77
  19. Speaker Robert Dewar, President of KMART stores Summer 8/6/77
  20. Saint Luke’s Registered Nurse Graduation – Miss Kovacs Speaker 6/5/71
  21. Saint Luke’s Registered Nurse Graduation – Bea Anderson 6/2/73

Dedications

  1. Gant and Spaulding Halls 11/22/64
  2. Don Bottum University Center 9/10/66
  3. Edgar Harden Learning Resource Center 8/11/73
  4. Administration Center (Later Cohodas Building) 10/1/73
  5. Heating Plant 6/27/75
  6. Olson Library 8/9/75
  7. Vielmetti Health Center 10/16/76

Dinners

Breakfast

  1. Convention Center Kick-off Breakfast 7/12/72

Luncheons

  1. 75 th Anniversary 8/9/74
  2. 75 th Anniversary Commencement 12/21/74
  3. Commencement 8/8/75
  4. Cohodas Administartion Building 5/22/76

Box 2

Luncheons (cont)

1 UP Sports Hall of Fame 10/23/76

Dinners

  1. 1969 Athletic
  2. Democratic 11/8/69
  3. Senator Mack Testimonial 5/9/70
  4. Sam Cohodas 7/10/71
  5. 75 th Anniversary Kick-off 5/11/74
  6. Ruppe n.d.

Banquets

8 Faculty 5/31/69 (has a copy)

9 All Sports 5/25/71

10 Jacobetti Testimonial 6/17/72

11 Mack Testimonial 5/19/73 (has a copy)

Events

  1. Student Protests ca 1967-1968 (1 of 4)
  2. Student Protests ca 1967-1968 (2 of 4)
  3. Student Protests ca 1967-1968 (3 of 4)
  4. Student Protests ca 1967-1968 (4 of 4)
  5. Indian Conference 1/15/71 (1 of 2)
  6. Indian Conference 1/15/71 (2 of 2)
  7. A Workshop for Women 10/7/72 (1 of 3)
  8. A Workshop for Women 10/7/72 (2 of 3)
  9. A Workshop for Women 10/7/72 (3 of 3)
  10. Black Culture Week 10/20/72 (1 of 2)
  11. Black Culture Week 10/20/72 (2 of 2)
  12. Fall Harvest Days Oct. 4-6 1974 (1 of 2)
  13. Fall Harvest Days Oct. 4-6 1974 (2 of 2)
  14. Cohodas 80 th Birthday Party 9/10/75 (1 of 2)
  15. Cohodas 80 th Birthday Party 9/10/75 (2 of 2)
  16. Rural Poverty Symposium n.d. (1 of 2)
  17. Rural Poverty Symposium n.d. (2 of 2)
  18. Finnish Culture Symposium n.d. (1 of 3)
  19. Finnish Culture Symposium n.d. (2 of 3)
  20. Finnish Culture Symposium n.d. (3 of 3)

Local

  1. Mr. James Dornoff Chamber of Commerce Dinner 2/9/71
  2. Lake Superior Symposium 7/1/71
  3. Chamber of Commerce Meeting 1973
  4. Press Conference—St. Luke’s/ St. Mary’s Merger into Marquette General Hospital 5/30/73
  5. Operation Action UP 10 year Celebration 6/21/73
  6. 48 th Annual Marquette Chamber of Commerce Dinner Meeting 2/11/75

Box 3

Local (cont)

  1. 49 th Annual Marquette Chamber of Commerce Dinner Meeting 2/11/75
  2. Upper Peninsula Health Care Conference 9/12/75 (1 of 3)
  3. Upper Peninsula Health Care Conference 9/12/75 (2 of 3)
  4. Upper Peninsula Health Care Conference 9/12/75 (3 of 3)
  5. Governor’s Conference 3/19/77

Miscellaneous

  1. Telstar Call to Germany 10/4/62
  2. Faculty Senate Meeting 4/25/68
  3. Chicago Open Debate Tournament 1969
  4. Administrative Assistant Meeting 4/15/71
  5. Panel Discussion – Age of Majority 11/9/71
  6. Comments by Bruce Turner that go with filmstrip on NMU history and growth 12/1/71
  7. Radio Play by Dr. James Livingston 3/14/72
  8. Faculty/ Staff General Meeting 8/27/73
  9. Memorial Poetry Reading 10/11/73
  10. Israeli Bond Supper 7/21/74

Music

  1. 1969 Christmas Concert (has a copy)
  2. Arts Chorale in Europe (3 tapes, copies of 1 and 2) Summer 1969
  3. Christmas Choral Concert 12/13/70
  4. King David Marquette Choral Society 5/14/72
  5. Concert 11/24/74
  6. Commencement Music 75 th
  7. Wild Cat Fight Song n.d.
  8. NMU Symphony Rehearsal n.d.

Box 4

Speakers

  1. Eleanor Roosevelt 1956 (transferred to cassette; 2 reels)
  2. Clark Kerr Lecture 5/27/68 (2 reels)
  3. Dr. Cohen on Drug Abuse, Evening Session Kay Auditorium 4/13/70
  4. President John X. Jamrich Lecture: Budget Proposals 2/23/71
  5. Dr. Allen Cohen Drug Lecture 3/9/72
  6. Geo. Congressman Julian Bond Lecture Kay Auditorium 4/18/70
  7. Rev. Ralph Abernathy 11/18/70 “Promises and Realities”
  8. Florence Kennedy Feminist Party 5/16/72
  9. Concert Lecture Series Mr. Sol Alinsky Chicago Labor Leader 5/17/72
  10. Charles Kuralt Gym- NMU 2/20/75

Radio

  1. JFK Summary November 22-24 1963
  2. Miscellaneous – NPR News Report ca 1969-1971
  3. Media Meet – Jacobetti
  4. Media Meet – Elie Wiesel
  5. Summer College Radio Spots ca late 1990’s
  6. NMU Radio Promos featuring laptop program 1999
  7. Northern Promotional Tape n.d.

AAUP

  1. McClellen – Faculty Review 1968
  2. Jamrich discussion 1971
  3. RESTRICTED—SEE ARCHIVIST -Fred Harris trial tapes (5 tapes)
  4. Panel discussion 1972
  5. Ladonna Harris interview – from the GAP tapes ca 1970’s – Native American week

Other Tapes (not currently in boxes)

  1. Diversity Student services (GAP) tapes – unable to understand what is on them because they were recorded at so high a speed!
  2. Stewart Kingsbury- tapes have the same problem as the GAP tapes, some are readable, but they have no purpose other than to study the different accents and dialects of the UP
  3. Some tapes were blank, others had one minute of music and nothing else
  4. Sam M. Cohodas tapes